» Domů » Městská doprava » Stadler staví TramTrains pro šest regionů

Stadler staví TramTrains pro šest regionů

Výrobce vlaků Stadler odhalil tajemství nových Citylink TramTrains pro regiony Karlsruhe, Saarbrücken, Neckar-Alb, Horní Rakousko a Salcbursko.

V úterý byl v Karlsruhe představen první předváděcí model. Takzvaná maketa je 22 metrů dlouhý model v originálních rozměrech, který svými podstatnými plochami představuje polovinu vlaku. Zahrnuje kabinu řidiče, řady sedadel a multifunkční prostor pro kočárky a invalidní vozíky. Také madla, displeje a otvírače dveří – podle výrobce je vše reprodukováno tak, jak by koleje měly vypadat později.

Interiér z modelu Citylink, Foto Stadler

S modelem 1:1 budou moci cestující, zástupci zdravotně postižených a zaměstnanci dopravního podniku v následujících týdnech otestovat budoucí vozidlo. “Je to pro nás poprvé,” řekl Christian Höglmeier, výkonný ředitel Verkehrsbetriebe Karlsruhe (VBK) a AlbtalVerkehrs-Gesellschaft (AVG). Sesterské společnosti z Karlsruhe mají od roku 2025 obdržet kolem 150 nových vozidel, včetně nízkopodlažních tramvají pro centrum města (VBK) a tramvajových souprav pro region (AVG). Posledně jmenované, také jako vlaky regionálního systému lehké železnice Neckar-Alb zapojené do projektu, koupí spolková země Bádensko-Württembersko.

Výrobce Stadler byl pověřen vývojem standardní dráhy, která je v podstatě stejná. Z tohoto standardního kolejiště vzniká šest variant, které se liší nástupními výškami, individuálním barevným provedením a částečně i vnitřním vybavením. Podle Stadlera lze maketu také převést do různých variant. „Tato maximální standardizace a skutečnost, že sdílíme plánování designu, snižují náklady až na jeden milion eur na vozidlo,“ zdůraznil primátor Karlsruhe Frank Mentrup. Koncepty, jako je tento, umožnily pořídit si nejmodernější vozidla způsobem, který šetří peníze – vysvětlil, zvláště nyní, když jsou finanční prostředky omezené kvůli prudce rostoucím cenám energie.

Tratě jsou postaveny ve Valencii ve Španělsku. Stadler tam provozuje závod, který se specializuje na vývoj a výrobu TramTrains. První čtyři předsériová vozidla má Saarbahn používat od roku 2024. Tam má probíhat reálný provoz a schvalovací proces.

Stadler a projektové konsorcium šesti dopravních společností z Německa a Rakouska se začátkem roku 2022 dohodly na velké zakázce až na 504 vozidel. Mezi klienty patří dopravní společnost Karlsruhe (VBK), Albtal-Verkehrs-Gesellschaft (AVG), síť Saarbahn, hornorakouská železnice, spolková země Salcbursko a účelový spolek Neckar-Alb Regional Stadtbahn. Uzavřená rámcová smlouva zahrnuje pevné objednané množství zpočátku 246 vozidel v objemu přibližně 1,7 miliardy eur. Volitelně lze objednat až 258 dalších vozidel.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes