Ilustrační foto Solaris

Ilustrační foto Solaris

Německý dopravce Stadtwerke Aschaffenburg Verkehrs GmbH se rozhodl pro 12 vodíkových autobusů Solaris. 10 vodíkových autobusů Urbino 12 a 2 vodíkové autobusy Urbino 18 dorazí do jednoho z větších měst v regionu Dolní Franky. Jde o vůbec první objednávku Solarisu na 18metrové autobusy na vodíkový pohon, které byly uvedeny na trh na podzim loňského roku.

Reklamy

Letos v únoru podepsal dopravce z Aschaffenburgu smlouvu na nákup celkem 12 vodíkových autobusů Solaris. Objednaných 10 vodíkových vozidel Urbino 12 a 2 18metrové autobusy vyjedou do ulic tohoto německého města již v roce 2024. Smlouva podepsaná s Aschaffenburgem je také první objednávkou výrobce na kloubovou verzi těchto autobusů na vodíkový pohon.

Vodík potřebný k pohonu vozidel je uložen v plynné formě v nádržích, namontovaných na přední části střechy vozidla. Vodíkové jednotky Urbino 12 budou vybaveny sadou palivových článků o výkonu 70 kW, zatímco vodíkové autobusy Urbino 18 se budou chlubit modulem palivových článků o výkonu 100 kW. V okamžicích zvýšené poptávky po elektřině bude palivový článek napájen baterií Solaris High Power nebo dvěma z nich, v závislosti na délce sběrnice, každá s kapacitou 30 kWh.

Fotografia reklamowa Lukasz Bera

V interiéru vozu bude standardně klimatizace, kamery sledující prostor pro cestující a bezprostřední okolí autobusu a také vyspělý komunikační systém pro cestující. Navíc díky automatickému systému počítání cestujících bude řidič vždy informován o počtu cestujících, kteří jsou aktuálně na palubě. Počítá se také s prostorným prostorem pro současnou přepravu invalidního vozíku a kočárku/kočárku nebo kola. Vozidla budou navíc vybavena USB porty pro dobíjení mobilních zařízení.

Autobusy určené do Aschaffenburgu budou navíc vybaveny pokročilými systémy, jako jsou kamery namísto zrcátek nebo systém MobileEye Shield+, který řidiče upozorní pokaždé, když je v okolí autobusu detekován neočekávaný objekt. Nepřetržitý servis vozidel bude zajišťovat eSConnect, systém pro monitorování a řízení vozového parku navržený společností Solaris.

Vodíkové autobusy jsou nezbytnou součástí nabídky e-mobility společnosti Solaris a jsou atraktivní nabídkou pro města, která se snaží dosáhnout systémů veřejné dopravy s nulovými emisemi. Od svého uvedení na podzim 2022 se vodíkový model Urbino 18 těší rostoucímu zájmu na celém evropském trhu. Pokud jde o vodíkové autobusy Solaris Urbino 12, z více než 200 dosud objednaných kusů již 100 vozidel jezdí na trasách např. v italském Bolzanu, německém Kolíně nad Rýnem a Wuppertalu, v provincii Jižní Holandsko v Nizozemsku a ve městě Konin v Polsku.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

1 thought on “První objednávka z Německa na vodíkové Solarisy

Comments are closed.

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading