• 04/07/2022 01:57

Černá Hora chce stavět nové železniční tratě

Vlak nedaleko Virpazaru.
Stránka navštívena: 119
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 8 Sekund

Vláda Černé Hory aktualizovala Národní program železniční infrastruktury. V plánu je výstavba dvou nových železničních tratí.

Ministerstvo infrastruktury Černé Hory představilo plán na rozšíření stávající železniční sítě země, která byla vybudována v dobách Jugoslávie. Osobní doprava v Černé Hoře funguje na dvou tratích – z Baru přes Podgorici do stanice Bijelo Polje a dále do Srbska. Druhá z Podgorice do stanice Nikšić, druhého největšího města země. Ten je známý výrobou piva na celém Balkáně. Existuje i třetí trať – z Podgorice do Shkodry v Albánii, ale ta je využívána sporadicky a pouze pro přepravu zboží.

Černohorci hodlají za dvě nové tratě utratit 101 milionů eur. Jde o prodloužení tratě o více než 40 kilometrů ze stanice Nikšić do městečka Bileća s 8000 obyvateli v Bosně a Hercegovině a výstavbu druhé tratě podél srbské hranice z města Pljevlja s 20 000 obyvateli přes Bijelo Polje na hlavní trati Bar-Bělehrad do stanic Berane a případně na hranici s Kosovem.

Na programu je také přestavba stanice Bijelo Polje, ze které by se stal čtyřsměrný železniční uzel, a bylo by zde i odbavovací stanoviště pohraniční stráže pro převoz více zboží. V úvaze je také příhraniční sklad s napojením na novou trať.

Je téměř jisté, že 101 milionů eur bude vynaloženo na přípravné práce pro projekt a projekt samotný, nikoli však na stavbu, která v náročných horských podmínkách pohltí stovky milionů eur. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %