Nesprávné či žádné řešení dopravních staveb, neřešení nebezpečných míst, arogance jednání úředníků odboru dopravy, chaotické stavby. Ve svých rozsudcích značně často kárá brněnský soudce Michal Kabelík město, protože na jeho stole končí značné množství dopravních nehod, které se stanou v Brně. Vina je řidičů, ale jejich příčina je značně velká na městu a jeho jednání.

Reklamy

Před pár dny upozornily novinky.cz na dva případě, ke kterým se dostali. Naše redakce pak se dostala k dalších 8 případů, kdy město bylo na tapetě za své jednání.

Extrémně dlouho úřady přemýšleli a zvažovali co mají udělat až došlo k neštěstí. Odnesla to starší žena svým životem, kterou smetl projíždějící řidič. Místní obyvatelé přitom dlouho upozorňovali na přechod. Nebylo vidět skrze strom na jedoucí auta. Obávali se možné nehody a jejich následků. Viník nehody odešel od soudu s podmínkou a zákazem řízení, podle verdiktu se nevěnoval řízení, a  navíc překročil povolenou rychlost.

Soud při svém zkoumání posuzoval i místo nehody a co udělalo město před nehodou. „Soudu je místo velmi dobře známo a nikdy mu nebylo jasné, proč dotčené orgány neučinily opatření ke snížení rizikovosti přechodu, ke kterým by ani nebylo třeba mnoha nákladů,“ stojí ve verdiktu soudu. Město řešilo odstranění stromu a zrušení přechodu pro chodce 3 roky!  Pouhé 2 dny po tragické nehodě 15.10.2019 došlo ke zrušení přechodu pro chodce.

Kníničská a extrémní zmatek

Nepřehledná situace je podle soudu na ulici Kníničská, kde dochází ke křížení silnice s tramvajemi, které zde jezdí na svoji vlastní fázi. Když se přiblíží ke křižovatce změní se přednost bez ohledu na stav okolí pro tramvaje. Přitom zde se dá odbočit od ZOO jet podél tratě ulici Kníničskou či odbočit směrem do sídliště.

Došlo zde loni v únoru ke střetu dvou aut, přičemž obě řidičky trvaly na tom, že jely na zelenou. Soud nakonec jednu z žen potrestal peněžitým trestem a zákazem řízení, opět ale byl velmi adresný vůči městu a poměrům v dopravě.

Nedávno byl představován monstrózní plán s vizualizací na vyřešení této křižovatky. Tak jak je často v Brně zvykem, lze předpokládat mnohaletý odklad – verdikt soudu

“Jde o křižovatku, která si sama říká o časté nehody. Motorová vozidla často musí přejíždět přes kolejiště MHD, které má vlastní signalizaci, které si aktivují projíždějící tramvaje. V důsledku toho a všech návěstidel a semaforů zde dochází k naprostému chaosu a zmatku” stojí v rozsudku.

Samotné město přitom mezi prezentací jakékoliv stavby a jeho realizací má velké mezery v řádu 5-30 let upozornil soudce.

Gajdošova, aneb dej si bacha jak odbočuješ

Na ulici Gajdošova odbočoval řidič osobního vozu, který měl ze své strany vedlejší komunikaci a musel dávat přednost vozům mířícím od Staré Osady. Nevěděl díky nedostatečnému značení, že někdo dal dopravní značku vedlejší silnice do ulice Gajdošova. Díky tomu jedno z vozů zastavilo a pouštělo ho, aby dodrželo silniční pravidla. Zezadu do něj, ale najel jiný řidič, který se řídil pamětí, jako mnohaletý řidič kamionu.

Od soudu odešel s pokutou jak řidič kamionu, tak řidič co dával přednost na hlavní silnici. Dopravní značení opomenul jeden z pracovníků městských služeb odstranit, kam si dali den předtím při odstraňování dopravního značení.

Parkoval na svém, platit měl, jako za městské

Žije v domě, ke kterému patří i příjezdová cesta, přesto mu město vyznačilo rezidentní parkování i na jeho pozemku. Ač se domáhal pán Jiří po městu odstranění tohoto značení dočkal se pouze arogantního jednání ze strany odboru dopravy a blokace na facebooku. Radní města učinil totožně a primátorka ani nekomunikovala. Případ se tak dostal až k soudu, kde pán Jiří žaloval město.

To přitom jak poznamenal soudce slibovalo ústy primátorky zrušení rezidentního parkování, díky čemuž byla zvolena, ale skutek utek. Obyčejně lhala primátorka a toho času i radní města Petr Kratochvíl oba za ODS. Žalované město nedokázalo u soudu vysvětlit, proč má na svém pozemku značení rezidentního parkování. Přesto musel pán Jiří zaplatit opakovaně pokuty městu, za parkování bez oprávnění.

U soudu samozřejmě město případ prohrálo, přesto i po roce a půl má stále pán Jiří značení rezidentního parkování na svém pozemku. To tak nechal na své náklady odstranit z pozemku. Podle vedení města, ale bylo vše v naprostém pořádku.

Jel u Zvonařky rychle či pomalu?

Ne každý řidič jede ve větším městě, které nezná značně rychle. To platilo o dvou řidičích, kteří jeli za sebou od Hornbachu až ke Zvonařce, kde to jeden z řidičů nevydržel a začal troubit na druhého. V místě ve stejnou dobu probíhalo sečení trávy a dopravní značení bylo umístěno více, než chaoticky a zasahovalo do jízdních pruhů. Díky tomu více řidičů jelo opatrně místem, aby si nepoškrabalo své vozidlo.

Díky značně stresové situaci pak do pomalu jedoucího vozu najel zezadu druhý řidič. První řidič přitom měl řidičák pouhý týden v době nehody. Šlo o mladíka ve věku 21 let, který ho dostal, jako dárek od svých rodičů. Auto si půjčil od svého kamaráda z práce, aby se dostal rychleji domů večer. Nechtěl využít posledního spoje MHD, který dle něj nemusel stihnout.

Od soudu odešel akční řidič, který zavinil nehodu s pokutou a zákazem řízení. Vůči Brněnským komunikacím pak měl soudce výtku za nevhodně zvolené dopravní značení.

Neviděl chodce na přechodu

U Zimního stadionu, kde delší dobu už probíhá oprava kanalizace a je oplocení stavby umístěno, tak že zasahuje do výhledu na silnici a řidiči nemusí vidět chodce může značně rychle dojít k přehlédnutí.

I to se stalo v tomto případě. Město však o tomto problému vědělo a do dnešního dne nic neučinilo za 3/4 roku! Podle soudce nebyl na vině jenom řidič, který dostal pokutu a musel uhradit náklady léčby chodci, ale také opět káral město.

Podle soudce město a na popud stížností kraj řešil případ, ani jeden však do dnešního dne nenašel řešení, aby bylo více vidět na přechod. Úředníci podle soudu si neumí dohodnout kdo má co za úkol a jak by se místo mělo změnit, aby bylo více bezpečné pro chodce i řidiče. Přitom dle soudce stačilo posunout oplocení více od silnice pouze o 10 až 15cm. Bylo by tak vidět odbočující auta z ulice Sportovní na ulici Provazníkova. Stejný problém a značný nepořádek v komunikaci přitom dle soudce má město řadu let a stále se zvyšuje. Ti co na toto upozorní ve městě, mají pouze problémy, ale ti co to schvalují ani netuší většinou co chválí. V takových případech to jsou spíše ti co ani neznají svá práva uvádí soud.

Na případy jsme se chtěli zeptat magistrátu města Brna, ten se k tomu i přes urgence nevyjádřil. Pouze slibuje zaslání stanoviska – 5 dní, to tak slibuje. Bohužel je to tak u všeho co se děje ve městě posledních přibližně 15 let můžeme smutně konstatovat. Nápravy i přes opakované výzvy od soudu město doposud žádné neučinilo, ač k tomu bylo vyzváno.

Foto redakce

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading