B737 MAX Norwegian

Společnost Norwegian Air bez finančních prostředků. Musí být proveden záchranný plán

Nízkorozpočtové letecké společnosti Norwegian Air mohou dojít do hotovosti do poloviny května – ledaže by navrhovaný finanční záchranný plán byl podle dopravce schválen věřiteli a akcionáři.

Záchranný plán by mohl Norům pomoci přežít krizi, znásobenou pandemií coronavirus a potřebou uzemnit 95 procent celé flotily dopravce. V současné době je v provozu pouze 7 letadel.

Reklamy

Plánovaný dluh za kapitál převede 53,1% většinový podíl věřitelům společnosti, zatímco držitelé dluhopisů by měli 41,7%, přičemž stávající akcionáři by zůstali pouze 5,2% Tento krok by letecké společnosti umožnil využívat vládní záruky ve výši 2,7 miliardy korun (255 milionů dolarů), které jsou závislé na snížení míry zadluženosti společnosti.

Plán vyžaduje podporu držitelů dluhopisů v každém ze čtyř samostatných hlasů plánovaných na 30. dubna a od akcionářů na mimořádné valné hromadě naplánované na 4. května, jakož i od leasingových společností. „Je důležité získat přístup k balíčku veřejné pomoci do poloviny května, než společnost vyčerpá hotovost,“ uvedly Norwegian Air investorům. Norwegian Air akcie klesly o 86% ve srovnání s předchozím rokem. 

Díky rychlému rozvoji se Norwegian Air stalo třetí největší nízkonákladovou leteckou společností v Evropě a největším zahraničním dopravcem obsluhujícím New York a další významná americká města. S dynamickým rozšířením však do konce roku 2019 činil dluh a závazky linky téměř 8 miliard USD.

Minulý týden společnost oznámila, že čtyři švédské a dánské dceřiné společnosti požádaly o úpadek a že pracovní smlouvy se zaměstnanci v Evropě a ve Spojených státech byly ukončeny, což ohrožuje přibližně 4 700 pracovních míst. K dnešnímu dni společnost již propustila 7,3 tisíc pracovníků v důsledku epidemické krize. Kdyby nevyšel záchranný plán, pak by o práci přišlo až 30 tisíc pracovníků společnosti. 

Admin
Author: Admin