» Domů » Městská doprava » Velké změny MHD v Brně od prosince

Velké změny MHD v Brně od prosince

Cestující MHD v Brně čekají od prosince milé a nemilé změny. Mezi ty lepší zprávy patří otevření nejdelšího tunelu MHD k nemocnici v Bohunicích. Začne tudy jezdit linka 8 přes Hlavní nádraží do Líšně. Zároveň s tím sem má vyjet v současné době testovaná nová tramvaj od Škody Group 45T, která se testuje ve městě. Cestující, kteří museli využívat linek 40 a 61, tak dostanou podstatně kapacitní spojení k nemocnici. Za linku 8 zamíří linka 7 celodenně v pracovní dny do Starého Lískovce. Naopak dojde ke zrušení linky 61, kterou nahradí v části trasy přetrasovaná linka 40 okolo Hornbachu.

Ke změnám se přiřadí zrušení linek 81 a 82, které byli určeny pro zdravotně postižené. Místo toho dostanou obyvatelé města podle radního garanci nízkopodlažního spojení na všech linkách MHD a všech spojích. Znamená to tak vyřazení všech vysokopodlažních autobusů a trolejbusů. Na Červený kopec za linku 82, která patřila k nejdelším linkám v MHD zamíří nová minibusová linka 62. Podle radního pro dopravu Ing. Petra Kratochvíla (ODS) je vhodné šetřit na vhodném místě a pomoct v tom má i zrušení neefektivních linek.

Zrušení o kterém radnice nevěděla

Trolejbus, který tvoří základ linek 25 a 26 v Brně. Foto DPmB

Pro obyvatele domova důchodců ve Starém Lískovci vznikla nová zastávka Karpatská, ke které bude v docházkové vzdálenosti 5 minut dojíždět linka 6 a 7. V oblasti navíc dojde k úpravě trasy linky 51 , která spojuje Bystrc přes Žebětín a Troubsko se Starým Lískovcem a nemocnicí Bohunice s Ústředním Hřbitovem. Podle radnice ve Starém Lískovci s nimi o této změně nikdo nejednal. Jsou tak nemile překvapení takovou změnou. Radnice ústavy starosty chce zachovat linku 82, která plnila v městské části značně důležitou funkci pro zvláště starší generaci obyvatel.

Změnou pojde i trolejbusová linka 37, která zamíří většinou spojů z Kohoutovic k nemocnici v Bohunicích. Změna se bude týkat, jak pracovních dnů, tak víkendů. Cestující se tak budou moci pohodlně usadit ve vozech MHD podle primátorky JUDr. Markéty Vaňkové (ODS) do linek 50 a 37, kteří pojedou na Kamenný Vrch či Kohoutovice, kudy jedou obě dvě linky. Navíc dojde k posílení linky 25, která v současné době jezdí ze Štefánikovy Čtvrtě přes Mendlovo náměstí, kam jezdí i linka 37 od Kohoutovic, byť bude u nemocnice v Bohunicích rychleji. Většina spojů linky, pak pojede až na Osovou, kde má svoji běžnou konečnou.

Posílení linek

Díky konci výluky vlaků do Blanska dojde k posílení linek 2,4 a 9. Ve špičce pojedou každých 5 minut linky 2 a 4. Oproti tomu linka 9 se dočká kapacitnějších vozů a mírně kratšímu intervalu spojů v pracovní dny. Linka 36 bude plně kloubová trolejbusová linka spojující Komín se Žabovřeskami a Českou, kde je velký přestupní uzel v centru města.

Parkování bude podpořeno slevou na MHD

Jako velice příjemnou změnu pak mohou čekat obyvatelé a dojíždějící do Brna chystanou k projednání na městu podporu parkovišť P+R s rezidentním parkováním. Cestující, kteří využijí záchytných parkovišť budou mít slevu na MHD uvedla na dotaz redakce mluvčí radnice Mgr. Anna Dudková. Tato změna pak by mohla pomoc k od září stále většímu vytížení silnic ve městě ze strany řidičů aut. V naprosté většině dnů začíná být město více ucpáno auty i díky nepříjemným změnám v MHD a nedostatku řidičů dopravního podniku. Pozitivní je pak to, že se MHD nezdraží, oproti tomu krajská doprava na popud kraje zdraží asi od března 2023 o až 20%!

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes