Edelweiss Air Airbus A340-300 přisátá na letišti v Zurichu

SWISS a Edelweiss získali vládní podporu

Švýcarská vláda garantovala podporu 1,2 miliardy EUR ve formě státních půjček pro společnost SWISS a Edelweiss, uvedla agentura Macau Business. Oba národní nositelé se snaží přežít pandemii koronavirů SARS-CoV-2.

Švýcarská federální rada uvedla, že finanční podpora podléhá přísným podmínkám. Získané prostředky by měly být použity výhradně na infrastrukturu SWISS, bez odlivů do mateřských společností se sídlem v zahraničí. Prioritou pro dopravce bude po prokázání budoucích příjmů splácení půjčky. Dokud k tomu nedojde, budou dividendy a další platby zakázány.

Reklamy

Vláda však zdůraznila, že společnosti zůstanou zcela nezávislé, protože balíček finanční pomoci nezahrnuje touhu vlastnit akcie obou leteckých společností. Podporu dostaly také průmyslové podniky. Dohodnutou pomoc nyní musí schválit národní parlament, což se zdá být jen formalita.

Swiss International Airlines
Swiss International Airlines

„Letecký průmysl je kritickou hospodářskou infrastrukturou. Dlouhodobé narušení mezinárodních spojení se Švýcarskem a ze Švýcarska by způsobilo značné ekonomické ztráty,“ vysvětluje oficiální prohlášení. Ministr dopravy Simonetta Sommaruga na tiskové konferenci v Bernu vysvětlil, že letectví je součástí klíčové infrastruktury země, která je zodpovědná za přepravu jedné třetiny švýcarských vývozů, zatímco šestina dovozů přichází také letecky. Domácí letecký průmysl poskytl v alpském státě 207 000 pracovních míst, přispívající 27,7 miliardami místních franků, což představuje 4,1 procenta Švýcarského HDP.

SWISS International Air Lines je národní letecká společnost ve Švýcarsku založená v roce 2002. Sídlo dopravce je na letištích Curych-Kloten a Ženeva. Flotila 91 strojů, zejména Airbus A220-300 a A320-200, zahrnuje 102 tras, včetně Varšavy, Gdaňska, Krakova a Vratislavi, ale i Prahy, několika Německých měst a téměř celé Evropy, vyjimku pak tvoří Slovensko, kam se nelétá ze Švycarska.

Edelweiss Air Airbus A340-300 přisátá na letišti v Zurichu
Edelweiss Air

Edelweiss Air je dceřinou společností SWISS. Sídlo společnosti je letiště v Curychu-Kloten. Flotila šestnácti strojů, deset Airbus A320-200, dva A330-300 a čtyři A340-300, obsluhují 65 mezinárodních tras. Nelétají pak na Slovensko a do Běloruska z Evropy.

Admin
Author: Admin