Renezance kupé ve vlacích. ÖBB představili novou podobu v Railjetech

Rakouské dráhy představili už 8. generaci vlaků RailJet, které se momentálně staví ve Vídeňském závodu společnosti Siemens, které si objednali a vyjet by měli v roce 2023. Jde přitom o 8 souprav, kdy jeden vůz bude čistě kupé, další velkoprostorové s bistrovozem a první třídou.

Nové soupravy přitom budou jezdit výhradně do Itálie skrze Brennerský průsmyk. Vnitřní uspořádaní vlaků řešily ÖBB a Siemens s pomocí britského designérského studia PriestmanGoode; před zahájením prací přitom proběhl průzkum mezi cestujícími. „Jedna věc byla brzy zřejmá: cestující chtějí ve vlaku více soukromí, větší pohodlí a individualitu,“ uvedly ÖBB.

Nové RailJety budou mít 9 vozů místo současných 7 vozů Zvýší se tím kapacita na přibližně 700 cestujících na soupravu. Sedm vozů bude bezbariérově přístupných. Sedadla jsou vyvinuta „na míru“ s možností několika poloh, vedle zásuvek bude v každé řadě i možnost indukčního (bezdrátového) nabíjení. Vlaky budou mít místa na kola, lyže či snowboardy.

Současně vlaky mají nahradit po otevřený tunelu mezi Grazem a Klegenfurtem současné IC Busy ÖBB, kdy se doba cesty mezi těmi městy zkrátí ze 2 hodin na 45 minut.

Admin
Author: Admin