28/07/2021

Častěji, nebo pravidelný vlak do Chorvatska?

Stránka navštívena: 314
0 0
2 min read
Stránka navštívena: 315
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 14 Sekund

Soukromý dopravce Regiojet před pár dny spustil za 590,- Kč z Prahy do Chorvatska i Slovinska prodej jízdenek. Asi neočekával nikdo nic jiného, než velký zájem co zaskočil i představitele ČD. Ti nyní tak zvažují pravidelném spojení Prahy a Záhřebu, resp. přes Slovinskou Lublaň do Rijeky či Splitu pravidelný vlak.

Pod pojmem pravidelný vlak myslí od změny jízdního řádu nejméně 1 týdně mimo sezonu a v sezoně denně spoje na noc z Prahy a v dopoledních hodinách v cílové stanici v rámci Chorvatska. Vlak by mohl mít 8 vozů z toho 4 lůžkové a 2 sedačkové a pravidelně autovozy. Nyní je tak na otázku a čím to chtějí vozit, když nemají sami dostatek provozuschopných lokomotiv? Nabízí se tak možnost spolupráce s jinými dopravci, nebo půjčení lokomotiv od některého dopravce právě na tyto spoje. Případně narychlo soutěž na nové lokomotivy právě pro tyto spoje, které by zatím museli vozit jiné lokomotivy a nejspíše právě ÖBB.

Tento příklad, kdy soukromí dopravce je více pružný a prozákaznický ukazuje na těžkopádnost a nemožnost národního dopravce ČD, aby mohl pružně reagovat na dění na trhu. Nabízí se tak možnost i vhodnost změnit zákony, aby tento polostátní dopravce nezůstával takto zkostnatělý a mohl více ožít. Stal se mnohem více moderním, než je nyní. Mohla by takto nastat velká renezance nočních spojů nejenom ve střední Evropě, ale i celé Evropě, kde stále více se ukazuje potřeba nočních vlaků, na úkor letecké dopravy, která je mnohem více neekologická a na kratší vzdálenosti nerentabilní, proti železnici.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
100 %
Surprise
Surprise
0 %