• Pá. Srp 19th, 2022

Praha zahájila stavbu prvního úseku čtvrté trasy metra

razba metro D foto © Daniel Šabík DPP
Stránka navštívena: 210
0 0
Doba čtení příspěvku:3 Minut, 22 Sekund

Ve čtvrtek 21. dubna začala stavba 1. úseku nové, čtvrté linky metra D v Praze. Práce potrvají 7,5 roku. Celou dokončenou trať skládající se z 10 nových stanic využijí cestující v roce 2029. V prostoru stanice Pankrác byla oficiálně zahájena stavba prvního, nejtěžšího úseku trasy metra D Pankrác – Olbrachtova. Práce provádí mezinárodní konsorcium Subterra, Hochtief CZ, Strabag, Hochtief Infrastructure a Ed. Züblin. Po více než 40 letech zahajujeme stavbu zcela nové trasy metra v Praze. Je to nyní nejvýznamnější investice nejen v Praze, ale i v celé České republice, zdůrazňuje pražský primátor Zdeněk Hřib.

Metro D je nejen reakcí na desítky let neřešené komunikační problémy v jižní části města, ale také vytváření podmínek pro další rozvoj města – nové obytné domy, místa k odpočinku či práci. Nová trať bude plně automatizovaná – za tímto účelem nakoupíme zcela nové vlaky, které pojedou bez strojvedoucího. Zmodernizujeme také linku C, říká náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

stanice Pankrác s návrhem automatického metra
stanice Pankrác s návrhem automatického metra

První, krátký a nejtěžší úsek

Rozestavěný úsek označený I.D1a je dlouhý 1,3 km a skládá se ze dvou stanic: Pankrác a Olbrachtova. Dále přibydou záchytné koleje ve stanici Pankrác, spojovací tunel na trať C, spojovací články, eskalátorové šachty a větrací tunely. Celkem 300 tis. m3 hlíny. Tunely a stanice se budou stavět pomocí tzv nová rakouská metoda (NATM). Zároveň se minimalizují plýtvání pracovníky a dobou práce. Má být využito 90 % již vybudovaných tunelů a šachet pro geologický průzkum.

Jednolodní přestupní stanice Pankrác bude mít dvě boční nástupiště. Jeho délka je 305 m, šířka 23 m, výška – 19 až 22 m. Koleje budou v hloubce cca 33 m. Budou zde dvě mezipatra a přestupní napojení na stanici metra C. m. 468 m dlouhý spojovací tunel bude muset překonat 15 m rozdíl mezi linkami C a D.

Podobné články k tématu  Praha vybírá architektonickou podobu nové stanice metra Depo Zličín

Tunelový úsek do stanice Olbrachtova bude dlouhý 675 m. Dvoulodní Olbrachtova bude první stanicí na oblouku pražského metra. Jeho délka je 221 m, šířka – 32 m, výška 10 m. Koleje budou v hloubce cca 30 m. Na vnitřní straně tunelů budou nástupiště, propojené třemi průchody. Severní a jižní koridor budou propojeny mezipatrami – jižní bude v oblasti Na Strži a Antala Staška a severní bude v oblasti ulic Na Strži a Jeremenkovej.

stanice Olbrachtova, materiál DPP
stanice Olbrachtova, materiál DPP

Práce budou realizovány v šesti lokalitách – budou vybudovány 3 km různých tunelů. Práce potrvají 7,5 roku. V tomto a příštím roce se bude pracovat na kolizích místech, výstavbě pracovních šachet a také výstavbě mezistaničního tunelu. V letech 2024-25 budou probíhat práce na vrtání stanice. Ve třetí fázi se počítá s betonáží tunelů a staničních objektů a započne se stavbou mezipatra. V letech 2028-29 jsou plánovány dokončovací práce a pozemkové úpravy. Tento úsek bude uveden do provozu se zbytkem D tratě v roce 2029.

Výstavba ve čtyřech etapách

První koncepty výstavby čtvrté trasy metra byly představeny ve druhé polovině 20. století. v 60. letech a trať v současném koridoru je plánována od začátku 90. let, v roce 2019 začaly geologické průzkumy a v roce 2020 bylo vypsáno výběrové řízení na první úsek. Nedávno byla podepsána smlouva na její realizaci.

Výstavba trasy D je rozdělena do čtyř etap, které budou realizovány a dokončeny souběžně. Celkem bude trať dlouhá 10,6 km. Plánovány jsou stanice Náměstí Míru, Náměstí Bratří Synků, Pankrác, Olbrachtova, Nádraží Krč, Nemocnice Krč, Nové Dvory, Libuš, Písnice a Depo Písnice. Celková hodnota projektu je 97,79 miliardy Kč.

V nejbližších týdnech bude vypsáno výběrové řízení na stavbu druhého úseku I.D1b – ze stanice Olbrachtova do stanice Nové Dvory. Zahájení stavby se předpokládá na podzim 2023. Poté je plánována výstavba úseku I.D3 ze stanice Pankrác do stanice Náměstí Míru. Zahájení prací je naplánováno na jaro 2024. Posledním úsekem bude úsek I.D2 Libuš – Depo Písnice s technickou a odstavnou stanicí. Zahájení výstavby je naplánováno na podzim roku 2025.

Podobné články k tématu  Klimatickou jízdenku ode dnes koupíte v celém Rakousku

foto DPP – Daniel Šabík

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi