Vyškov plánuje moderní čtvrť místo nevyužitých zemědělských objektů

Vizualizace podoby zamýšlené čtvrti ve Vyškově. Vizualizace město Vyškov

Sanace území v areálu po bývalém zemědělském podniku Lukrom má za sebou další nezbytný díl ke splnění velkorysého cíle. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž vyhlásilo výzvu k předkládání žádostí o podporu. Vyškov se v den zahájení příjmu žádostí, tedy ve středu 24. ledna, připojil.

Reklamy

Jedná se o podporu z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) Zelená infrastruktura. Město věří, že na dotaci určené k demolici stávajících objektů a terénním úpravám v lokalitě dosáhne. Území dominují objekty železobetonového sila a věží.

Operační program podporuje projekty veřejných prostranství obcí a měst zaměřené na zelenou infrastrukturu či revitalizaci a úpravu nevyužívaných ploch. „Dotace, pokud budeme úspěšní, bude rozprostřená na řekněme tři dílčí akce: samotnou demolici, infrastrukturní výstavbu a zeleň. Se zhruba tříměsíční demolicí počítáme na konci letošního roku. Infrastruktura souvisí s rozvojem oblasti, ať už se bavíme o chodnících, komunikaci, cyklostezce či inženýrských sítích. Tato část proběhne zejména v roce 2025, navazovat na ni má na jaře roku následujícího samotná výsadba zeleně, kterou představuje lesopark a platanová alej,“ shrnul vyškovský místostarosta Karel Goldemund s tím, že rozpočet města na letošní rok nicméně musí na demolici počítat se sumou 60 milionů korun.

Předpokládá ale, že z drtivé části bude podzimní a zimní bourání proplaceno právě z dotace. „Žádost jsme nejenže podali, ale mohu prozradit, že náš projekt je takzvaně nad čarou,” řekl místostarosta Goldemund.
Současný stav nevyužitých opuštěných zemědělských staveb. Foto město Vyškov

Zda byla radnice s žádostí úspěšná, se od ministerstva dozví na přelomu jara a léta. Město může ve výsledku dosáhnout až na 85 milionů korun. „Hovořili bychom tak o suverénně nejvyšší dotační podpoře v historii našeho města,“ zdůraznil místostarosta Vyškova.

Předmětem investičního záměru Centrální lesopark je revitalizace území se starou stavební zátěží s navrhovaným novým stavem komplexního řešení zelených ploch a veřejného prostranství s potřebnou technickou a dopravní infrastrukturou města. „Jednoduše chceme území ohraničené na severní straně Sídlištěm Osvobození a na jižní vlakovým nádražím postupně proměnit na kombinaci bydlení, služeb, zeleně, parkování i veřejných ploch. Propojení s historickým centrem a se státem chystanou modernizací železnice povede k významnému zkrácení vzdáleností mezi jednotlivými zónami města a samozřejmě k výraznému oživení celého území,“ zopakoval místostarosta Goldemund.

TS Vyškov
redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

One thought on “Vyškov plánuje moderní čtvrť místo nevyužitých zemědělských objektů

Comments are closed.

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading