foto SAD Zvolen - BBSK

SAD Zvolen dal kraji nové ultimátum, ten připravuje trestní oznámení

Slovenská autobusová doprava (SAD) Zvolen se vyhýbá jednání a pokračuje v nestandardních praktikách. Konstatoval to ve středu předseda Banskobystrického samosprávného kraje (BBSK) Ján Lunter.
Vyzývá SAD Zvolen, aby si společně sedli za jednací stůl a vyřešili spornou situaci v dopravě. Kraj také avizoval, že připravuje trestní oznámení v souvislosti s lednovým pozastavením regionální dopravy v kraji.

Reklamy

Jak Lunter uvedl, dopravce opakované výzvy k jednání ignoruje a místo toho přišel dopis s ultimátem. “Dopravce v něm požaduje uvolnění prostředků z notářské úschovy ve výši téměř 1,6 milionu eur, přesto, že na jejich vyplacení v této chvíli neexistuje žádný právní důvod. V dopise z 13. února nás žádá, abychom peníze uvolnili do sedmi dnů, což cituji, ‘vytvoří vhodnější předpoklad pro nekonfliktní spolupráci’. Takové formulace opět silně evokují situaci z konce ledna a obávám se, že jde znovu o jakýsi druh nátlaku, pokud ne vydírání, “vysvětlil šéf kraje. Ultimátum vyprší ve čtvrtek (20. 2.).

Jde o peníze, které SAD Zvolen žádá doplatit za rok 2018. Ty však podle kraje mají být dopravci uvolněné z notářské úschovy až po předložení pravomocného rozsudku, který potvrzuje jeho nárok na uvedenou částku. Zatím však pravomocný rozsudek není.

Jak poznamenal místopředseda BBSK Ondrej Lunter, na to, aby předešli dalšímu svévolnému pozastavení příměstské dopravy, aktivovali všechny existující zákonné nástroje.

foto SAD Zvolen - BBSK
foto SAD Zvolen – BBSK

“Do právní moci rozsudku o platnosti dodatku je účinné neodkladné opatření soudu, které dopravci přikazuje jezdit. Rovněž je zde nařízení kraje jako dopravního správního orgánu, které dopravci přikazuje vykonávat dopravu ve veřejném zájmu v souladu s platnými licencemi a schválenými jízdními řády, “zdůraznil místopředseda kraje. Neskrývá však obavy z toho, jak situace dopadne, protože reakce SAD Zvolen je nevyzpytatelná.

Zároveň dodal, že sankce, které hrozí druhé straně za porušení neodkladného opatření soudu, se pohybují ve výši okolo 30 000 eur, což je pro společnost, která má zhruba 20-milionový roční obrat nic.

Ondrej Lunter také informoval denník SME, že BBSK připravuje trestní oznámení v souvislosti s lednovým pozastavením dopravy a podezřením z vyhrožování a zneužívání monopolního postavení SAD-kou Zvolen. Podle něj by soud měl vyslat jasný signál do budoucnosti i pro jiné přepravce, co možné je a co ne.

Z vyjádření BBSK pro redakci TM nevyloučil ani jednání o změně dopravců v rámci kraje. V tom případě by bylo ovšem otázkou, kde by se našel spolehlivý dopravce, který by byl solidnější více než SAD Zvolen.  Upozornil Také na fakt, že SAD Zvolen cíleně rušila mezinárodní linky, aby ušetřila vozy a řidiče na základě čehož se neměli a nemají doposud někteří obyvatelé kraje dostat do zaměstnání a sou tak nuceni pořídit si auto a tím jezdit, což výrazně poškozuje kraj.

Admin
Author: Admin