Brno 2020 ve znamení oprav: Merhautova ulice

Velký sen všech obyvatelů Černých polí se pomalu stává skutečností. Již brzy začne dlouho slibovaná oprava ulice Merhautova, která je prakticky v havarijním stavu. Začít by se mělo 1. 3. 2020.

žalostný stav Merhautova ulice
žalostný stav Merhautova ulice

Ulice Merhautova je jednou z nejvíce zdevastovaných ulic ve městě Brně. Auta tudy jezdí po tramvajovém pásu, který je tvořen velkými betonovými panely, které jsou již po mnoha letech užívání různě nakloněné, rozpraskané a také je v nich mnoho děr. „Před dvěma týdny se mi rozbilo auto. Měla jsem něco s kolem, divně to v něm lomozilo. Automechanik mi řekl, že jsem musela najet do díry. Aby taky ne, když Merhautova je děr plná,“ uvedla v roce 2018 řidička pro internetový portál idnes.

Této ulici se taktéž vyhýbají řidiči taxislužeb nebo zásobování. Taxikáři se s cestujícími často domlouvají a žádají je, zda-li by mohli Merhautovu ulici objet i za cenu delší objížďky jen, aby si nezničili auto.

Parkování aut na ulici Merhautova je v aktuální podobě dosti nešťastné a také nevyhovující z pohledu zákona. Z něho také citujeme:

Zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích
§27 odst. 2: V době od 5.00 do 19.00 hodin je zakázáno stání tam, kde by nezůstal mezi vozidlem a nejbližší tramvajovou kolejnicí volný jízdní pruh široký nejméně 3,5 m.

Tato podmínka na ulici Merhautova splněna není a ona neoprávněná “parkovací místa” při rekonstrukci rozhodně zaniknou. Je ovšem otázkou jak se s tímto vypořádali projektanti a kde budou smět obyvatelé dotčené lokality svoje auta zaparkovat.

Situace se měla zlepšit již v roce 2015

V roce 2015 měla přijít na řadu oprava ulice Merhautova. K ní ovšem nedošlo a stavba se stále jen oddalovala. Nyní je konečně na pořadu dne a od 1. 3. 2020 bude zahájena její oprava. Samotní dělníci začnou práce však až 2. 3. 2020 (prvního je totiž neděle).

Samotná oprava proběhne od 2. 3. 2020 pravděpodobně do 30. 6. 2020 a bude rozdělena do 3. etap. Nejdříve se začne opravovat úsek Jugoslávská – Sýpka a Provazníkova – Venhudova. Druhá etapa bude pokračovat dále do středu opravovaného úseku, tj. od Dětské nemocnice až k ulici Těsnohlídkova a z druhé strany k ulici Trávníky. Poslední etapa se zaměří na opravu úseku Trávníky – Těsnohlídkova.

Ulice bude po dobu oprav zcela uzavřena. S tím souvisí i odklon linky 5, která po ulici běžně jezdí. Linka 5 by měla být odkloněna do smyčky Zemědělská. Náhradou bude možné využít linku 46, která by měla jezdit po upravené trase.
Linka 46 pojede po své trase až do zastávky Provazníkova. Dále bude pokračovat ulicí Jugoslávská, kde budou s největší pravděpodobností umístěny náhradní zastávky v docházkové vzdálenosti od stálých zastávek na ulici Merhautova. Svou jízdu ukončí měla v přestupním bodě Jugoslávská.

Merhautovou to ovšem nekončí

Po dokončení stavebních prací na ulici Merhautova je v plánu se co nejdříve podívat na zoubek ulici Lesnická, která za aktuálním stavem v Merhautově není příliš pozadu. Oprava této ulice je ovšem zatím v jednání, a proto tedy dále nebudeme předjímat a slibovat něco, co ještě není jisté.

Na co se ale můžeme těšit je oprava ulice Veveří od Bílého domu po ulici Jana Uhra (v blízkosti Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Brno, Sokolská). Tato oprava je také podmínkou zahájení přesunu tramvajové tratě na ulici Zábrdovické pod svah Wilsonova lesa do tunelu. Oprava Veveří by se měla uskutečnit mezi červnem a srpnem tohoto roku. S ulicí Zábrdovickou a pokračováním ve stavbě VMO se počítá přibližně na podzim.

V létě nás čeká oprava tramvajového pásu na ulici Nové sady a na podzim (cca září – říjen) by se rekonstrukce měla dočkat i tramvajová trať ke smyčce Ústřední hřbitov. Opravou by měla projít také samotná smyčka.

A co dlouho slibované Semilasso?

Tramvajové křížení u KD Semilasso je již delší dobou pod drobnohledem úředníků z Drážního úřadu. Je otázkou jak dlouho budou moci úředníci ještě vydávat povolení k používání trati, která již dávno měla být zrekonstruována.

fotografie v záhlaví převzata z denik.cz

Admin
Author: Admin