Na lokálce z Tábora do Bechyně jezdí od tohoto týdne komfortnější vozy řady Btn. Zdroj:Archiv ČD.

Na lokálce z Tábora do Bechyně jezdí od tohoto týdne komfortnější vozy řady Btn. Starší dvounápravové přípojné vagóny k motorovým vozům nahradily modernější čtyřnápravové vozy s podvozky se vzduchovým vypružením. Jejich jízda je podstatně klidnější. Novější vozy vyrobila Moravskoslezská vagonka ve Studénce v roce 1997.

Reklamy

Oproti starším vozům mají ty nové také pohodlnější čalouněné sedačky a determální tónovaná skla, která lépe chrání před ostrými slunečními paprsky. Ve vozech je možná přeprava jízdních kol a kočárků. V budoucnosti se předpokládají ještě další drobné úpravy na vozech a lokomotivách řady 113 v oblasti hlášení zastávek na znamení a funkčnosti celého informačního systému. Na základě objednávky regionu může být na vozy dosazena i palubní Wi-Fi síť a elektrické zásuvky pro dobíjení cestovní elektroniky (mobilní telefony, tablety, notebooky…).

Modernizace vozidlového parku na lokálce Tábor – Bechyně je komplikovaná z důvodu tří velmi malých oblouků s poloměrem pod 150 metrů. Běžná drážní vozidla jsou v současnosti konstruovaná pro průjezd nejmenším poloměrem oblouku 150 metrů. Proto i v případě vozů Btn bylo nutné provést speciální zkušební a měřící jízdy, při kterých bylo sledováno množství parametrů, především pak vzájemná interakce vozidel a tratě a vozidel navzájem ve velmi malých obloucích s poloměrem 125 metrů. Zkušební jízdy se uskutečnily v srpnu letošního roku.

Na základě kladného vyhodnocení měření provedeného společností VÚKV je nyní zahájen roční zkušební provoz vozů Btn na trati Tábor – Bechyně, který má několik podmínek, např. musí být speciálně seřízené vzduchové vypružení vozů, lokomotiva v čele vlaku musí  mít funkční mazání okolků a mezivozové přechody budou pro cestující z důvodu bezpečnosti ve velmi malých obloucích trvale uzavřeny. Následně bude vyhodnocen zkušební provoz a vliv vozů typu Btn na železniční trať.

České dráhy se i nadále zabývají možnostmi dalšího zkvalitnění komfortu cestování na naší nejstarší elektrifikované trati z roku 1903. Jedním z více zvažovaných řešení by mohlo být nasazení tzv. vlakotramvaje, která v jednom vozidle spojuje vybrané parametry železničních a tramvajových vozidel.

Foto České Dráhy

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

1 thought on “České dráhy nasadily na lokálku do Bechyně komfortnější vozy

Comments are closed.

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading