Foto © město Feldkirchen nedaleko Grazu Heigl Raimund

Elektrokoloběžky jsou sice populární, ale na veřejných prostranstvích způsobují neustále nové a nové problémy. Města se proto snaží nastavit efektivní pravidla a zabránit dopravnímu chaosu, který způsobují právě tyto dopravní prostředky. V pátek 22. března se proto sešli odborníci a odbornice z Budapešti, Prahy a Vídně na online workshopu, který zároveň představoval odrazový můstek pro další vzájemnou výměnu poznatků na téma mikromobility.

Reklamy

O elektrokoloběžky se městská správa zajímá stejnou měrou v Budapešti, Praze i ve Vídni. Ve všech třech metropolích totiž práci města provázejí problémy spojené například s chybným parkováním těchto dopravních prostředků. Cílem společného odborného online meetingu bylo seznámit se s aktuální situací ohledně přístupu k elektrickým koloběžkám v jednotlivých městech.

Mikromobilita v Budapešti a Praze

Foto © město Feldkirchen nedaleko Grazu Heigl Raimund

První elektrokoloběžky se v Budapešti objevily v roce 2019, nyní je v maďarském hlavním městě v oběhu celkem asi 10 100 koloběžek od různých společností. Používání těchto dopravních prostředků, stejně jako elektrokol a hoverboardů, zde od roku 2022 reguluje vyhláška. Podle ní musí lidé tato vozidla odstavovat na takzvaných Mobi-Pointech – do roku 2024 jich bude více než 800 – a nesmí na nich jet rychleji než 25 kilometrů za hodinu.

Praha mezitím připravuje celoměstské předpisy pro zhruba 5 000 elektrokoloběžek – dosud byly za mikromobilitu zodpovědné městské části. Například ve zvláště frekventované městské části Praha 1 platí pro koloběžky zákaz vjezdu na chodníky. Podle nové regulace by se firmy podnikající v oblasti elektrokoloběžek měly řídit podmínkami města, například ohledně sběru dat a nákladů na odtahování nesprávně zaparkovaných koloběžek. Kromě toho má omezit počet koloběžek a jejich maximální povolenou rychlost nový zónový systém.

Vídeňská pravidla pro elektrokoloběžky

Ve Vídni představuje možnost zapůjčení koloběžek doplněk ke stávající nabídce mobility, jak zdůrazňuje Magistrátní oddělení pro právní záležitosti v dopravě (MA 65) a Agentura pro mobilitu. V roce 2023 proto město uzavřelo koncesní smlouvy se čtyřmi poskytovateli, pro které platí jasná pravidla – včetně zákazu parkování na chodnících a ve stometrovém okruhu od parkovacích míst i horního limitu počtu koloběžek v centru města. Na dodržování pravidel dohlíží také Magistrátní oddělení monitoringu parkovacích míst (MA 67) a Oddělení odpadového hospodářství, úklidu ulic a vozového parku (MA 48).
Autor kancelář Vídně
redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading