Podle portugalského ekonomického deníku „Jornal de Negocios“ zahájila společnost Lufthansa jednání o nákupu 45 procent. Sesterský kapitál společnosti Star Alliance, TAP Air Portugal, od významného soukromého akcionáře. Lufthansa prý spojila své síly se společností United Airlines.

Zdá se, že David Neeleman je odhodlán prodat 45 procent akcie společnosti TAP Air Portugal, podle informací poskytnutých společností „Jornal de Negocios“. Neeleman, známý jako zakladatel společností JetBlue a Azul, koupil v roce 2015 akcie společnosti TAP Air Portugal, dříve vlastněné vládou.

Reklamy

45 procent akcie

TAP Air Portugal jsou 50 procent ve vlastnictví portugalského státu. 5 procent akcie jsou v rukou zaměstnanců a 45 procent patří k Star Aliance – patří Neelemanovi a jeho portugalskému partnerovi Humberto Pedrosovi.

45 procent akcie Neelemana je na prodej. Dříve portugalská média spekulovala, že několik společností, včetně Air France-KLM a IAG, bojuje o účast. Nyní se však uvádí, že společnosti Lufthansa a United Airlines již zahájily jednání.

Mluvčí Lufthansy, kterého požádala AFP, odmítl komentovat „mediální spekulace“. TAP k této záležitosti také nekomentuje. Média však tvrdí, že Neeleman, který byl jedním ze tří vlastníků neexistujícího Aigle Azury, se s TAP nedotýká portugalské vlády. Vláda se zejména postavila proti podnikatelskému záměru uvést společnost na burzu a vyjádřila obavy ohledně strategie společnosti, jejíž investiční politika pomalu přináší pozitivní výsledky. Neeleman však dříve popíral zvěsti, že kvůli těmto rozdílům chtěl od TAP odstoupit.

Co by nákup TAP znamenal pro Lufthansu a United?

Investice do TAP by byl logickým krokem, zejména pro Lufthansu. Německý dopravce již získává na popularitě v Brazílii, která je nejdůležitějším mezinárodním trhem pro TAP a obecně pro portugalské cestovatele. United může mít také za cíl rozvíjet svou přítomnost v Latinské Americe.

TAP se již nějakou dobu drží v Latinské Americe. Začátkem tohoto roku podepsala letecká společnost partnerskou dohodu se společností Azul o zvýšení propojení mezi Evropou a Brazílií.
Letecké společnosti oznámily svůj záměr zvýšit počet evropských turistů do Brazílie o 200 000 S podporou společností Lufthansa a United lze toho dosáhnout dříve, než se očekávalo.

Dobrá příležitost

Portugalský dopravce zaznamenal výrazný nárůst poptávky po cestujících. Během celého roku 2019 bylo přepraveno 17,1 milionu cestujících, což znamená nárůst o 8,2 procenta meziročního srovnání. Ve skutečnosti od roku 2015, kdy Star Aliance převzala 45 procent akcií, letecké společnosti zaznamenaly 60% zvýšení osobní dopravy.

TAP však navzdory nárůstu osobní dopravy ukončil rok se značnou ztrátou. Dopravce vykázal v roce 2019 ztrátu 105,6 milionu EUR (114,67 milionu dolarů), i když v druhé polovině roku zaznamenal kladnou hodnotu, což naznačuje, že vše jde správným směrem.

Působivá vylepšení vozového parku s dlouhým doletem zajistila TAP solidní pozici, která může v nadcházejících letech pomoci dosáhnout lepších výsledků. Po přijetí 19 letadel A330neos a 14 letadel A320neo dopravce snížil průměrný věk své dálkové flotily z 15 na pouhých 3,9 let.

Foto TAP Portugal
Admin
Author: Admin

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading