Flixbus ztrácí cestující v Německu

V loňském roce se dálkovými autobusy společnosti Flixbus přepravilo méně zákazníků, ale společnost získala více cestujících ve vlacích. Nyní se chce více soustředit na železnici.

Reklamy

Provozovatel autobusů Flixbus ztratil cestující v Německu poprvé. Naše podnikání je pod extrémním pod tlakem, řekl generální ředitel Flixmobility André Schwämmlein. Flixbus existuje již sedm let a donedávna společnost rostla, teď ale začíná silně ztrácet půdu pod nohama, především díky velké kritice cestujících, kteří se maximálně snaží využívat konkurenci.

Nyní se chtějí více spoléhat na vlaky. “Naše podnikání v Německu se určitě přesune na železnici,” řekl Schwämmlein. Kromě dálkových autobusů provozuje jeho společnost také vlaky na velké vzdálenosti pod značkou Flixtrain. “Předpokládáme, že pro nás bude autobusové podnikání velmi obtížné proti masivnímu dotování Deutsche Bahn,” řekl Schwämmlein.

Celkem v roce 2019 přepravily Flixbus a Flixtrain v Německu 22 milionů cestujících, což je o 700 000 více než v předchozím roce. Roste však pouze podnikání ve společnosti Flixtrain. Flixbus měl méně cestujících než v předchozím roce. Společnost neposkytla samostatné údaje, ale přitom řekla, že je propad o desítky procent. Odhad je přitom ve výši 25% uvádí Zeit.de.

“Narušuje hospodářskou soutěž”

Rostoucí podpora státu Deutsche Bahn je patrná, uvedl Schwämmlein. „Nyní do skupiny DB neustále proudí více peněz a nikdo nemůže skutečně zajistit, aby tyto prostředky proudily do infrastruktury, a tím prospěly všem uživatelům,“ kritizoval. ” To narušuje hospodářskou soutěž a znemožňuje nám jako soukromé společnosti podnikat v Německu ve stejném rozsahu jako předtím.”

V letošním roce bude obchod se zelenými autobusy a vlaky pravděpodobně podobný roku 2019. „V autobuse budeme mít méně cestujících, více ve vlaku a celkově možná trochu růst,“ říká Schwämmlein. “Ale teď bych se o to nevsadil, že porosteme.” Bude velmi těžké zůstat v zisku. Obávám se, že budeme ztrátoví i díky Pinkbusu a ztrátě několika licencí.

Schwämmlein kritizoval kromě státních kapitálových injekcí pro federálně vlastněnou Deutsche Bahn skutečnost, že DPH za cesty vlakem u 50 kilometrů byla snížena z 19 na 7 procent, nikoli však za cesty autobusem. Flixbus oznámil právní odpor a zrušení linek od roku 2021. Schwämmlein to nazval „neuvěřitelně naivní“ spoléhat se pouze na Deutsche Bahn pro obrat v provozu.

Flixtrain však také těží ze snížení daně. Flixmobility vstoupil do vlakové dopravy před dvěma lety. Nyní jezdí sedm vlaků na třech trasách: Stuttgart – Berlín, Hamburk – Kolín nad Rýnem a Lipsko / Berlín – Kolín nad Rýnem / Cáchy. V roce 2018 bylo prodáno 750 000 jízdenek, v roce 2019 jich bylo nejméně dvakrát tolik. Trasa Hamburg – Stuttgart bude přidána na jaře.

„Průměrné využití na 70 procent“

“Nyní se stává skutečnou sítí,” řekl Schwämmlein. “Zatím jsme měli dobré zkušenosti. Produkt je akceptován a průměrné využití je 70 procent.” Dálkové vlaky Deutsche Bahn dosáhly v roce 2018 přibližně 56 procent. Flixtrain se zaměřuje na první zahraniční trh, kdy cílí na Švédsko.

Flixbus funguje ve 29 evropských zemích i USA a v roce 2019 měl více než 60 milionů cestujících. Německo je nejdůležitějším trhem. Podle společnosti 75 procent autobusů přijelo do zastávky během 15 minut od jízdního řádu. Kvóta se bude i letos zvyšovat.

„Při výpočtu doby cestování jsme mnohem opatrnější, mnohem konzervativnější,“ řekl Schwämmlein. “Dozvěděli jsme se hodně o zpožděních, zranitelnostech, linkách atd.” Dopravní zácpy však nelze ovlivnit.

Admin
Author: Admin