Graz pořídí od Alstomu 15 tramvají Flexity

Aktualizováno

Reklamy
Vizualizace Alstom

Graz Linien a Alstom Austria podepsali smlouvu 31 ledna na nákup a servis 15 vozů Flexity.

Podle prohlášení města Graz budou první nová vozidla nasazena v každodenním tramvajovém provozu po dodání nejpozději po dokončení projektu „odlehčení vnitřního města“ v listopadu 2025. Nové tramvaje se budou stavět v Rakousku na místě ve Vídni – výroba by tedy měla začít ještě letos.

„Pořízení tramvají je jedním z největších projektů města Graz v posledních desetiletích,“ zdůraznil finanční a investiční radní města Graz Manfred Eber (KPÖ). V zájmu budoucnosti města by do tramvají proudilo kolem 68 milionů eur a další dvouciferná milionová částka by přitekla do přidružené infrastruktury. „Město Graz tímto krokem investuje do budoucnosti veřejné dopravy celkem asi 100 milionů eur,“ pokračoval Eber.

„Jsme velmi hrdí, že můžeme naše nízkopodlažní tramvaje Flexity dodat i do Grazu. „Toto je přesně ten správný produkt pro hlavní město Štýrska a atraktivní nabídka mobility šetrná ke klimatu,“ říká Jörg Nikutta, výkonný ředitel Alstom Austria.

Společnost Alstom, dlouholetý světový lídr na trhu tramvají a lehkých kolejových vozidel v lednu 2021 převzal společnost Bombardier Transportation, která dodávala CityRunner pro Graz v letech 2000-2001. Štýrské hlavní město není s novými tramvajemi Flexity samo: celkem bylo prodáno a úspěšně provozováno přes 1 900 nízkopodlažních tramvají Flexity společností Alstom po celém světě – včetně např. ve Vídni, Berlíně, Bruselu, Melbourne, Linci, Innsbrucku a Zurich. Další výhodou zakázky pro Alstom je umístění výroby ve Vídni, takže většina přidané hodnoty zůstává v Rakousku.

S novým Flexity dostává Graz nejen celosvětově úspěšný produkt, ale také vozidlo, které splňuje požadované, pečlivě specifikované požadavky.

Údaje o vozidle

  • Kapacita cestujících 200 osob se 140 místy k stání a 60 místy k sezení
  • Délka vozu 33,81 metru se 6 dvoukřídlými dveřmi pro cestující
  • Vnitřní prostor bez schodů, úplná přístupnost a nejnižší vstupní výška 215 mm pro snadný nástup
  • Tiché, lehké vozidlo s nízkou spotřebou energie

Před celoevropským výběrovým řízením organizoval Graz Linien v letech 2019/20 rozsáhlé testovací jízdy, aby ověřil chování vibrací a hluku. V roce 2021 bylo zveřejněno „vyjednávací řízení s předchozí výzvou k soutěži“, které skončilo na konci února 2023 s nejlepší nabídkou Alstom.

Počet uživatelů veřejné dopravy se již roky zvyšuje a bude pokračovat prostřednictvím atraktivních nabídek, jako je klimatická jízdenka a změny v chování v oblasti mobility v Grazu. V důsledku toho se nabídka moderní mobility v Grazu dále rozšíří. Graz Linien má v současné době 85 tramvají, z nichž 66 je v provozu ve špičce, a každý den bezpečně dovezou více než 300 000 cestujících do svých cílů. Nejpozději v listopadu 2025, kdy bude dokončen projekt „úlevy vnitřního města“, chce Graz Linien využít 15 nových tramvají od Alstomu a mít k dispozici o 30 % větší kapacitu vozidel. Ve stejnou dobu se otevře ve městě nová trasa pro linku 5, která pojede západní částí města.

11:15 3.2.2024 Doplněno o vyjádření města Graz.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading