• 04/07/2022 00:56

Disney plánuje výstavbu bydlení v Kalifornii

Stránka navštívena: 135
0 0
Doba čtení příspěvku:3 Minut, 46 Sekund

Kdo by chtěl mít za sousedy Mickyho, Goofyho a spol., mohl by si brzy přijít na své. Skupina Disney plánuje své vlastní osady pod heslem „Storyliving“ a doufá, že otevře další lukrativní odvětví podnikání. Pokud se rozhodnete bydlet u Disneyho, stáváte se součástí produkce i sami, protože i osady by se měly stát turistickou atrakcí.

Zábavní impérium Disney nebylo v posledních dvou letech ušetřeno následků pandemie CoV. V USA a Evropě se musely zábavní parky skupiny na měsíce zavřít a Disneyland v Kalifornii nesměl kvůli místním podmínkám otevřít své brány déle než rok. Výsledek: ztráta 28 000 pracovních míst a miliardové ztráty.

Prodeje jsou nyní zpět na úrovni před krizí, ale společnost se z pandemie poučila. Při hledání lukrativních a zároveň bezpečných linií podnikání Disney narazil na staré koncepty z počátků a rád by je – pod novým názvem – v budoucnu oživil.

Plánováno 1 900 bytových jednotek

Na zhruba deseti hektarech ve městě Rancho Mirage v kalifornském Coachella Valley – kde kdysi bydlel sám Walt Disney – má pod názvem Cotino vyrůst 1900 bytových jednotek s vilami, kondominiemi a bytovými komplexy, v nichž se „kurují zážitky“ jako např. představení a kurzy vaření budou na denním pořádku.

„Představte si pulzující komunitu s teplem a kouzlem malého města a krásou letoviska,“ řekla Helen Pak, výkonná ředitelka Disney Parks, Experiences and Products, v propagačním videu. Kromě „průhledné, tyrkysové laguny“ mají panorámu města charakterizovat také obchody, restaurace a plážový klub. V druhém jmenovaném se mají po celý rok konat programy Disney.

Začátek stavebních prací je zatím nejasný

Jak uvádí list „USA Today“, město nemá postavit a navrhnout samotný Disney, ale společnost DMB Development. Stále není jasné, kolik bude ubytování stát a jak bude financováno – a také kdy začnou stavební práce a budou se moci nastěhovat první obyvatelé.

Skupina Disney by se chtěla starat především o svou specialitu, branding a marketing osad. Podle současného stavu by část ubytování měla být vyhrazena pro obyvatele ve věku 55 a více let a návštěvníci by měli mít možnost navštívit Cotino zakoupením denní vstupenky.

Disney city plánované již v roce 1966

Není to poprvé, co Disney plánoval takové byty. Utopické město budoucnosti „Experimental Prototype Community of Tomorrow“, zkráceně EPCOT, bylo jednou z nejambicióznějších vizí otce zakladatele Walta Disneyho v roce 1966. Když o několik měsíců později podlehl následkům plicního nádoru, myšlenka EPCOT, kterou mnozí považovali za příliš ambiciózní a riskantní, zemřela s ním.

Dnes EPCOT existuje jako jeden ze čtyř zábavních parků na Floridě, ale původní plány Walta Disneyho se nikdy neuskutečnily. Plány z roku 1966 jsou zobrazeny oranžově, současná realizace modře.
Dnes EPCOT existuje jako jeden ze čtyř zábavních parků na Floridě, ale původní plány Walta Disneyho se nikdy neuskutečnily. Plány z roku 1966 jsou zobrazeny oranžově, současná realizace modře.

O třicet let později vzniklo nedaleko Orlanda kontroverzní město Celebration, jakési letovisko na plný úvazek bez policie nebo obecního úřadu. Dodnes existuje – a k velké nelibosti obyvatel přitahuje hordy turistů.

“Už tu není tolik komunitní angažovanosti nebo solidarity,” řekl dlouholetý obyvatel Celebration Jim Siegal listu Orlando Sentinel. “Pokud mohu být přímočarý, město je přeplněné turisty a místními lidmi, kteří hledají práci.”

Aktivně zapojte obyvatele do příběhů

Jak píše manažer Disney Josh D’Amaro v příspěvku na blogu, hlavním účelem tematických kondominií je „rozšířit vyprávění příběhů na vyprávění“. Obyvatelé, říká D’Amaro, budou aktivně zapojeni do příběhů, jejichž aktéři jsou také součástí komunit.

Jak přesně motto „Storyliving“ ovlivní každodenní život obyvatel, je zatím otevřené. Tento koncept vyvolal na sociálních sítích rozporuplné reakce – někteří uživatelé jej dokonce popisují jako „dystopický“ a odkazují na temnou sci-fi sérii „Black Mirror“.

Kritika spotřeby vody

Zatímco starosta Rancho Mirage vítá vysoké tržby, které projekt Disney do města pravděpodobně přinese, ekologové kritizují stavbu obrovské laguny uprostřed kalifornské pouštní krajiny – i když společnost ujišťuje, že chce věnovat pozornost k udržitelnosti.

“Velké jezero – 10 akrů je velké – ve velmi horké poušti, ve stavu, kdy nemáme moc vody navíc, nedává ekologický smysl,” řekla Nicola Ulibarri, profesorka na univerzitě. z Kalifornie, Irvine, zkoumá vodní hospodářství, mluví pro The Guardian.

Vstup do Metaverse v plánování

V každém případě se Disney v tuto chvíli finančně daří: minulý týden společnost oznámila, že její streamovací služba Disney+ za poslední tři měsíce roku 2021 přidala 11,8 milionu předplatitelů, čímž se celkový počet celosvětově zvýšil na téměř 130 milionů.

Disneyho vstup do Metaverse, který už byl podle BBC oznámen ve zprávě zaměstnancům skupiny, je netrpělivě očekáván. Online svět, ve kterém mohou lidé interagovat ve virtuálním prostředí, je některými technologickými společnostmi nabízen jako klíčový vývoj pro další generaci internetu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %