Představenstvo Deutsche Bahn AG na výroční tiskové konferenci v roce 2024 Foto © DB AG / Pablo Castagnola

Představenstvo Deutsche Bahn AG na výroční tiskové konferenci v roce 2024
Foto © DB AG / Pablo Castagnola

Do dlouhodobě zanedbávané železniční sítě se musí investovat miliardy. Peníze, které federálně vlastněná společnost ve skutečnosti nemá. V bilanci železnice je obrovská díra.

Reklamy

Vysoké náklady na výstavbu, energii a personál, zvýšené úrokové sazby a několik stávek způsobily, že Deutsche Bahn loni ztratily miliardy. Sečteno a podtrženo je, že federálně vlastněná společnost zaznamenala v roce 2023 ztrátu 2,4 miliardy eur, jak společnost oznámila ve čtvrtek v Berlíně. V předchozím roce byl schodek výrazně nižší, zhruba 0,2 miliardy eur. Tržby ve stejném období klesly o 13 procent na zhruba 45,2 miliardy eur. A ztráta měla skupina i v operační oblasti. Zisk před úroky a zdaněním (EBIT) klesl do ztráty téměř jedné miliardy eur – po kladném výsledku kolem 1,2 miliardy eur v předchozím roce.

Důvodem bylo podle vlastních vyjádření společnosti zálohy na vysoké investice do infrastruktury. V letošním roce má být prostředky vyrovnány federální vládou. Pak se chce skupina vrátit alespoň operativně do černých čísel. V roce 2023 investovala železnice z vlastních prostředků kolem 7,6 miliardy eur do naléhavě potřebné modernizace infrastruktury.

Přetížené trasy a síť vyžadující rekonstrukci na mnoha místech vedly v loňském roce k vysoké míře nedochvilnosti. Téměř každý třetí dálkový vlak měl zpoždění. Železnice a federální vláda proto chtějí v příštích letech investovat více než kdy jindy, aby infrastrukturu opět uvedly do provozu. To však vede k velkému stavebnímu ruchu, který bude pravděpodobně v následujících letech nadále zpomalovat dopravu. Poptávka po železniční dopravě zůstala vysoká i přes vysokou míru nespolehlivosti. Železnice zaznamenala v roce 2023 kolem 1,8 miliardy jízd, o 5,8 procenta více než v předchozím roce.

Slabá čísla v letošním roce byla také způsobena přetrvávajícími ekonomickými problémy dceřiné nákladní dopravy DB Cargo a dopravním trhem, který prochází ochlazením, což pocítila zejména jinak dobře fungující logistická dceřiná společnost DB Schenker.

Spolková asociace spotřebitelských organizací (VZBV) udělila skupině za uplynulý rok nevyhovující certifikát. “Současná výroční zpráva Deutsche Bahn ukazuje společnost v potížích,” řekla ve středu šéfka sdružení Ramona Pop. Nedochvilné vlaky, komplikované, často pouze digitální nabídky a špatný zákaznický servis – to jsou každodenní zkušenosti mnoha cestujících. „Aby byly Deutsche Bahn připraveny na budoucnost, je třeba konečně věnovat větší pozornost potřebám zákazníků,“ uvedla.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

1 thought on “Deutsche Bahn mají miliardové ztráty

Comments are closed.

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading