Čínský regulátor letectví dal zelenou hromadné výrobě COMAC C919

Čínský úřad civilního letectví udělil podle čínských médií společnosti Commercial Aviation Corporation of China (COMAC) výrobní certifikát pro letadla s úzkým trupem C919 domácí výroby.  Státní letecký výrobce má nyní povoleno zahájit sériovou výrobu C919 pod schváleným systémem kontroly kvality, informoval The Paper 29. listopadu 2022.   

Před obdržením nedávného schválení si COMAC musel vyžádat povolení od místního regulátora pro každý proud typu, který vyrobil. Protože se však omezení již nevztahuje na COMAC, společnost údajně plánuje do roku 2030 každý rok postavit až 25 C919.  

Letadlo, které je považováno za konkurenta úzkotrupých jednouličkových letadel, jako jsou Boeing 737 MAX a Airbus A320neo, získalo typový certifikát od CAAC 29. září 2022. Podle výrobce je C919 prvním letadlem, která mají být plně vyvinuta čínským subjektem „v souladu s mezinárodně uznávanými standardy letové způsobilosti“ a „s nezávislými právy duševního vlastnictví“.  

COMAC tvrdil, že letadlo domácí výroby získalo nejméně 300 pevných objednávek od leasingových společností a bank během Zhuhai Airshow v listopadu 2022, včetně CDB Financial Leasing, ICBC a CCB, stejně jako Bank of Communications Financial Leasing, China Merchants Bank, SPDB a Finanční leasing Suyin. Web COMAC ukazuje, že letadlo, které pojme 158 až 168 cestujících na vzdálenost 4 075 až 5 555 kilometrů, shromáždilo 815 objednávek od 28 různých zákazníků.

Foto: www.airliners.net

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Learn More →