Čína ve čtvrtek uspořádala ceremonii, aby certifikovala svůj úzkotrupý dopravní letoun C919, ukázaly fotografie na sociálních sítích, což představuje významný milník v ambicích země postavit se Airbusu a Boeingu v komerčním letectví. Všeobecně se očekávalo, že letadlo vyrobené státním výrobcem Commercial Aircraft Corp of China (COMAC) bude certifikováno do konce měsíce poté, co 13. září odletěla dvě letadla do Pekingu. Nápis na jedné z fotografií říkal „Ceremoniál vydání typového osvědčení letadla C919“ v čínštině.

Reklamy

C919, uvedený na trh před 14 lety a navržený pro přepravu až 168 cestujících, bude konkurovat populárním rodinám Airbus A320neo a Boeing 737 MAX na druhém největším leteckém trhu na světě, protože Čína se snaží posílit svou technologickou soběstačnost uprostřed obchodního napětí. Přestože je letadlo montováno v Číně, spoléhá se do značné míry na západní komponenty, včetně motorů a avioniky, od společností včetně GE, Safran a Honeywell International. Přísná americká pravidla pro vývozní licence vedla ke zpožděním při získávání dílů a zůstávají klíčovým rizikem pro navýšení výroby, dokud Čína nenahradí zahraniční motory a komponenty domácí technologií.

Vše musí být Čínské výroby

Richard Aboulafia, výkonný ředitel AeroDynamic Advisory se sídlem v USA, uvedl, že letadlo vypadá jako pozůstatek minulé éry rostoucí integrace mezi Čínou a Západem. “Máme tedy letadlo, které je jen povrchně čínské, ale ve skutečnosti je poháněno západními technologiemi a systémy,” řekl. “Přeměna na skutečné čínské letadlo by zabrala více než deset let a mnoho miliard dolarů.”

Typ certifikátu udělený ve čtvrtek znamená, že jej lze doručit prvnímu zákazníkovi, společnosti China Eastern Airlines Corp Ltd., ačkoli místní média uvedla, že letadlo pravděpodobně nevstoupí do komerčních služeb s cestujícími dříve než v příštím roce. C919 se nikdy neobjevil na hlavní letecké akci v zemi, Airshow China, a není jasné, zda bude vystaven nebo poletí na listopadové výstavě. COMAC bude také potřebovat samostatný výrobní certifikát, než bude moci nastartovat sériovou výrobu letadla, což znamená, že jeho dopad na globální trh s letadly by mohl zůstat omezený, protože Airbus a Boeing produkují desítky úzkotrupých letadel měsíčně.

“C919 postupně začnou nahrazovat jednouličkové letouny vyráběné Boeingem a Airbusem,” uvedla v Číně tento měsíc výzkumná zpráva společnosti Huaxi Securities. “V příštích 20 letech bude čínská poptávka po úzkotrupých osobních letadlech, jako je C919, průměrně 300 ročně.” Regionální tryskový předchůdce C919, ARJ21, čelil 2,5letému rozdílu mezi získáním typového certifikátu a výrobního certifikátu, což zpomalilo výrobu. To je v kontrastu se Západem, kde se oba certifikáty obvykle udělují přibližně ve stejnou dobu.

Zahraniční certifikace

Stejně jako ARJ21 i C919 postrádá ověření certifikace americkými a evropskými regulačními orgány, což omezuje lety na domácí trh a možná do zemí s úzkými vazbami na Čínu. Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) již léta pracuje na procesu ověřování certifikace na C919 s COMAC souběžně s prací CAAC, uvedl mluvčí EASA.

“K datu, kdy bude tato validace dokončena, se nemůžeme vyjádřit,” uvedla mluvčí. Americký Federální úřad pro letectví nereagoval na žádost o komentář k potenciálnímu ověření certifikace C919. Podle webu COMAC bylo na C919 přijato 815 objednávek od 28 zákazníků. China Eastern je však jediným zákazníkem, který oznámil pevný harmonogram dodávek a očekává, že v příštím roce obdrží pouze čtyři. Mezitím se Boeing 737 MAX ještě nevrátil do komerčního provozu v Číně, protože byl uzemněn od března 2019 po dvou smrtelných haváriích.

Před třemi měsíci však velké čínské aerolinky objednaly téměř 300 rodinných letadel Airbus A320neo, což ukazuje, že země plánuje ještě nějakou dobu pokračovat v dovozu. Aboulafia řekl, že pokud se Čína rozhodne zastavit dovoz západních letadel, Spojené státy a spojenecké země by mohly zabíjet C919 po celá léta zákazem vývozu součástek. “Zkuste postavit letadlo bez motoru nebo avioniky,” řekl. “Byla by to jen kovová skořápka.”

Foto REUTERS/Stringer/File Photo

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading