» Domů » Železnice » Více nákladní dopravy na kolejích

Více nákladní dopravy na kolejích

S cílem dostat více nákladní dopravy ze silnice na koleje rozšiřuje spolková země Salcbursko své dotace: firmy, které si k přepravě nepronajímají celé vlaky, ale jednotlivé vagóny, by měly být lépe podporovány. Tímto způsobem má dojít k dalšímu posílení železnice oproti kamionové dopravě. V posledních dvou letech byly společnosti dotovány částkou 200 eur na vagon naložený zbožím. Tato podpora se pozitivně projevila, což potvrzují i ​​čísla z hodnocení – podle kterého se objem nákladní dopravy od roku 2019 do roku 2021 zvýšil o 15 procent. V důsledku toho se sazba dotace zvýší na 240 eur a spolková země Salcbursko prodlouží kampaň o další rok.

30 spojovacích kolejí

Po celé zemi je v současné době v provozu asi 30 odbočných tras. Výrobce dřevovláknitých desek Binderholz v Halleinu (Tennengau) vyrábí své desky v Lungau, doručuje je kamiony do Halleinu, kde je nakládají na železnici a posílají vagony zákazníkům po celé Evropě nebo Skandinávii. Předchozí sazba dotace ve výši 200 eur na jeden pronajatý vůz byla pro společnost důležitou pobídkou, říká manažer logistiky Martin Sigl.

Financování se zvyšuje a rozšiřuje

Dalších 24 společností ve spolkové zemi využilo finance na jednotlivé vagony v posledních dvou letech. Počet přeprav jednotlivých vozů ve státě loni vzrostl o šest procent – ​​pro spolkovou zemi Salcbursko je to úspěch vzhledem k současně klesajícímu počtu železničních přeprav v celém Rakousku: „Je pozoruhodné, že Salzburg je galská vesnice v nákladní dopravě. V důsledku tohoto úspěchu jsme se rozhodli zvýšit množství a čas přepravy zboží,“ říká zemský radní pro dopravu Stefan Schnöll (ÖVP).

Firemní tratě již nejsou nutné pro financování

V budoucnu dostanou firmy dotaci 240 eur na vagón naložený zbožím a bude podporováno i využívání veřejných nakládacích kolejí: „To znamená, že tuto dotaci může využít každá firma bez navazující železnice,“ říká Roland Lantzberg z oddělení veřejné dopravy a dopravního plánování. Podniky tak již nepotřebují vlastní firemní vlečky, aby mohly využít dotace. Přeprava zboží po kolejích je pro firmy také nutností s ohledem na celoevropský nedostatek řidičů kamionů.

Z firem vyjelo 30 000 nákladních vagonů

Celkem za poslední dva roky opustilo areály místních firem s železniční vlečkou v Salcburku více než 30 000 nákladních vagónů, tedy kolem 1 500 vlaků. To ušetřilo asi dvacet milionů kamionových kilometrů na silnici a vyprodukovalo asi o 25 000 tun méně znečištění CO2.

ORF, redakce, foto DB Cargo v ČR

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes