• Út. Srp 16th, 2022

ŽSR: Pokusy o koupi či pronájem stanice v Dudincích byly neúspěšné

Stránka navštívena: 47
0 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 2 Sekund

Budova železniční stanice v Dudincích v Krupinském okrese je dlouhodobě mimo provoz a pokusy o její koupi či pronájem byly v minulosti neúspěšné. Pro TASR to uvedla mluvčí Železnic Slovenské republiky (ŽSR) Ria Feik Achbergerová s tím, že objekt je v současnosti zcela nevyužitý a stavba je zamčená.

Připomněla, že budova zastávky od dočasného zrušení osobní dopravy na trati Zvolen-Šahy od roku 2003 není v provozu. Dále fungoval pouze bufet, který po několika letech také ukončil provoz. V současnosti v interiéru dělají jen revize kotelny, hasicích přístrojů a hydrantu v kanceláři. ” Momentálně probíhá posuzování objektu o potřebnosti a následně ŽSR podniknou opatření vyplývající z posuzování ,” zmínila.

V objektu jsou prostory po bývalém bufetu, vestibul, prázdné kanceláře a sklady i veřejné toalety, které jsou v dezolátním stavu. ” Součástí je i kotelna se dvěma sice funkčními, ale starými kotli z roku 1994 ,” podotkla mluvčí s tím, že jimi jen temperují prostory zastávky v zimním období. Systém ústředního topení je také zastaralý, radiátory jsou buď poruchové nebo chybí. „ Okna jsou původní, dřevěná, mnohdy poškozená a netěsní stejně jako původní dveře ,“ vysvětlila a dodala, že střecha je plochá lepenková a mnohdy ji i s fasádou opravovala. V současnosti však omítka opadává. ” V objektu a v interiéru provádíme průběžně nezbytné opravy zjištěné při běžné kontrole či po vandalizmu ,” poznamenala.

Nádraží potřebuje nutně nákladnou rekonstrukci

Podle mluvčí objekt vyžaduje komplexní rekonstrukci. Patří sem oprava střechy, fasády, ústředního topení a rozvodů i výměna oken a dveří. Součástí prací by bylo i snížení stropů, oprava omítek a maleb, rekonstrukce veřejných toalet a oprava elektroinstalace. Obnovu by potřebovalo i odpadní potrubí a osadit by bylo třeba i lavičky. ” Uvedené práce nebo minimálně jejich část by byla podle finančních možností ,” informovala.

Objekt by byl podle ŽSR i pro turisticky vyhledávané lázeňské město vhodný pro restaurační či bufetové prostory, kavárnu nebo prodejnu. V blízkosti budovy se totiž nacházejí také parkoviště, autobusové nádraží a centrum města. Stavba je napojena na elektrickou energii a veřejný vodovod, ve vodoměrné šachtě v blízkosti budovy. “V případě kapitalizace objektu formou prodeje byla konzultována i možnost osazení přístřešku pro cestující ,” konstatovala mluvčí s tím, že by to bylo několik metrů od budovy s přímým přístupem od ulice.

Podobné články k tématu  Vážná nehoda osobního auta a sanitky se zraněním v Bratislavě

Po obnovení osobní železniční dopravy v roce 2019 se jízdenky prodávají přes internet nebo na osobní stanici ve Zvolenu.

TASR, Foto Jozef Kodada, vlaky.net

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi