• Pá. Srp 19th, 2022

EK žaluje Slovensko pro nedostatečné datové služby v letecké dopravě

Stránka navštívena: 42
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 21 Sekund

Lhůta, kterou měli poskytovatelé letových provozních služeb splnit pro zavedení služeb datového spojení, uplynula. Evropská komise (EK) v pátek zažalovala Slovensko spolu s Řeckem a Maltou u Soudního dvora EU pro nedodržení pravidel EU o poskytování služeb datového spojení.  Evropská komise představila v pátek svůj pravidelný měsíční balíček rozhodnutí o porušení právních předpisů EU a seznam právních kroků, které podniká proti členským státům, které neplní své povinnosti vyplývající z unijní legislativy.

V oblasti mobility a dopravy EK oznámila, že se rozhodla postoupit případ Řecka, Malty a Slovenska Soudnímu dvoru EU proto, že neposkytují a neprovozují služby datového spojení pro všechny provozovatele náležitě vybavených letadel, která létají ve vzdušném prostoru, za který uvedené země odpovídají. Lhůta, kterou měli poskytovatelé letových provozních služeb splnit pro zavedení služeb datového spojení, uplynula. Nedostatečné vybavení v některých kontrolních střediscích brání provozovatelům letadel, kteří také museli danou technologii zavést, využívat služeb datového spojení.

Komise zahájila právní postup pro nesplnění povinnosti v květnu 2020, následně v červenci 2021 zaslala dotčeným zemím odůvodněná stanoviska. Ty však nařízení EU i nadále porušují, a proto se eurokomise rozhodla postoupit jejich případy Soudnímu dvoru EU. Systémy datového spojení se používají k zasílání informací mezi letadlem a řídícím letového provozu a doplňují tradiční hlasovou komunikaci mezi pilotní kabinou a středisky řízení letového provozu. Zavedení této interoperabilní technologie v Evropě je nezbytné pro zlepšení efektivity komunikace mezi piloty a řadícími letového provozu, čímž se zvýší kapacita řízení letového provozu i bezpečnost.

Každý členský stát EU je podle prováděcího nařízení z roku 2009 povinen přijímat opatření, aby umožnil poskytovatelům letových provozních služeb takové služby datového spojení poskytovat a provozovat.

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi