• 04/07/2022 04:32

Vysokorychlostní železnice z Košic do Maďarska?

Stránka navštívena: 3557
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 41 Sekund

Memorandum o spolupráci při projektu realizace rychlostní železnice Miškovec – Košice podepsali zástupci maďarské Boršodsko-abovsko-zemplínské župy a Košického samosprávného kraje (KSK). KSK o tom informoval na své webové stránce.

Rychlostní železnice by měla spojit Košice s Miškovcem, čímž by došlo k odlehčení dopravní zátěže, která je v současnosti kladena na cesty nižších tříd.

Samosprávy podpisem deklarovaly, že budou pracovat na rozvoji železniční dopravy mezi těmito dvěma krajskými městy.

Více vlaků, méně aut
Vybudováním rychlostní železnice mezi Miškovcem a Košicemi by došlo k vyššímu využití osobní a nákladní železniční dopravy a zároveň ke snížení dopravní zátěže, která je v současnosti kladena zejména na silnice II. a III. třídy.

„Košický kraj zastává smutné prvenství v nejnižším počtu rychlostních silnic a dálnic na Slovensku. Veškerá doprava včetně nákladní je v současnosti vedena zejména po silnicích nižších tříd,“ řekl předseda KSK Rastislav Trnka (nezávislý).

Dodal, že uvedená rychlostní železnice by pomohla kromě snížení zatížení životního prostředí zkvalitnit dopravní infrastrukturu v kraji, vytvořila by podmínky pro příchod investorů a tvorbu nových pracovních míst a také by zvýšila životní úroveň.

“Svým podpisem se zavazujeme s využitím všech dostupných příležitostí pracovat na tom, aby nastal rozvoj železniční tratě a železniční dopravy mezi krajskými městy těchto dvou žup, jakož i na dynamickém zvýšení poměru využití osobní a nákladní železniční dopravy na trase Miškovec – Košice,” uvedla předsedkyně Boršodsko-abovsko-zemplínské župy Bánní Gál Boglárka.

Podle jejích slov by se tím výrazně snížilo využití silniční osobní a nákladní dopravy, jakož i míra znečištění životního prostředí.

KSK dále uvádí, že do přípravy spolupráce se zapojila i společnost Észak-Magyarországi Fejlesztési Zrt, která má “zmapovat zdroje regionu a převzít roli v rozhýbání hospodářského, kulturního a společenského života regionu”. Plán s touto tratí je přitom velký. Úvaha vede přitom spojit tuto trať s Budapešťí, tak aby doba jízdy trvala Budapešť – Košice pouze 90 minut a trať využívali i místní rychlíky v Maďarsku, čimž by se výrazně zaatraktivnila samotná železnice a byla více konkurence schopnou, než je v současné době uvedla předsedkyně Boršodsko-abovsko-zemplínské župy Bánní Gál Boglárka.

TASR

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %