• Út. Srp 16th, 2022

Jižní Korea zruší zákaz letů na Boeingu 737 MAX

Stránka navštívena: 1508
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 32 Sekund

Jihokorejský ministr dopravy Noh Hyeong-ouk oznámil v pátek 19. listopadu recertifikaci Boeingu 737 MAX. Zákaz letů tryskovými letadly bude zrušen v pondělí 22. listopadu, informuje web “Simple Flying”.

Jedinou důležitou zemí pro letecký průmysl, která stále oddaluje recertifikaci letadel chicagského výrobce, zůstane Čína. Letos na podzim Indie , Malajsie a Etiopie zrušily zákaz tryskových letadel . Nový Zéland tak učinil na konci jara .

Nejen zájem o Eastar Jet

Jedinou jihokorejskou leteckou společností, která má aktuálně ve své flotile Boeing 737 MAX, je nízkonákladový Eastar Jet procházející restrukturalizací. Certifikát dopravce (AOC) je od května 2020 neaktivní. Soud v Soulu nedávno udělil jihokorejskému developerovi právo získat 80 procent akcií společnosti. Akcie těchto nízkonákladových aerolinek koupil za 53 milionů dolarů.

Podle zpráv z Asie má nízkonákladový Eastar Jet obdržet nové AOC v lednu a své služby obnoví v následujícím měsíci. Nízkonákladový dopravce má v současnosti ve flotile pouze dva proudové letouny verze 737 MAX 8 a také dva Boeingy 737-800. Neznamená to však, že půjde o jediné letadlo z Chicaga létající v Jižní Koreji. Objednávku na 40 Boeingů 737 MAX 8 zadala i nízkonákladová Jeju Air a dalších 30 proudových letadel této verze dále posílí flotilu státního Korean Air.

Čínská pevnost už byla prolomena

Po zrušení zákazu v Jižní Koreji zůstane bez recertifikace letadel amerického výrobce pouze Čína. Central State Aviation Regulator (CAAC) však začátkem tohoto týdne agentuře Reuters prozradil, že je potěšen změnami, které Boeing na letadle provedl.

Proudové letouny 737 MAX byly globálně uzemněny v březnu 2019 po haváriích strojů vlastněných společnostmi Indonesian Lion Air a Ethiopian Airlines . Od té doby výrobce se sídlem v Chicagu provedl požadované změny softwaru MCAS, nefunkčního systému řízení letu a sporné kabeláže.

Boeing 737 MAX létá nad Spojenými státy téměř rok. Jen za listopad jich odletí celkem přes 19 tisíc vzletů a přistání. Mezinárodní lety budou tvořit celkem 18 procent těchto leteckých operací.

Podobné články k tématu  Boeing dodal za loňský rok 340 letadel, výrazně zaostal za Airbusem
Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi