• 04/07/2022 04:49

Lotyšsko vyhlašuje výběrové řízení na výstavbu 200 km Rail Baltika

Stránka navštívena: 3968
0 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 15 Sekund
V Lotyšsku již probíhají práce na rekonstrukci nádraží v Rize a výstavbě nového nádraží a železniční stanice na letišti v Rize v rámci Rail Baltiki. Nyní bylo vypsáno výběrové řízení na stavbu hlavního úseku trasy. Zadavatel předpokládá dřívější výběr zhotovitele, aby se mohl podílet na projekčních a přípravných ujednáních.
Společnost Eiropas Dzelzceļa līnijas, která v Lotyšsku realizuje projekt Rail Baltiki, vyhlásila výběrové řízení na výstavbu hlavní části trasy v této zemi. Zakázka pokrývá celkem přibližně 200 km trati.

mapa trasy hotové Rail Baltica s dobou cesty mezi vybranými městy
mapa trasy hotové Rail Baltica s dobou cesty mezi vybranými městy

Jedná se o další důležitý krok v rozvoji Rail Baltika, který potvrzuje připravenost Lotyšska realizovat tento projekt co nejdříve. Rok probíhá rekonstrukce hlavního nádraží v Rize a zahájena také výstavba infrastruktury na mezinárodním letišti v Rize. V současné době provádíme klíčové aktivity pro efektivní a včasnou výstavbu nové hlavní železniční trati. Jeho realizaci plánujeme sekvenčně, v souladu s připraveností jednotlivých úseků trasy. Nejpokročilejší jsou ty, které se týkají jižní části k litevské hranici. Děláme vše pro to, abychom zajistili připojení Lotyšska k evropskému železničnímu systému v roce 2026, říká Tālis Linkaits, lotyšský ministr dopravy.

Práce začnou v roce 2023

Výběrové řízení probíhá ve dvou fázích. Uchazeči mohou podat přihlášku pro účast v řízení do 28. ledna 2022. Firmy musí mít 7 let zkušeností s realizací železniční infrastruktury, odpovídající roční obrat, zkušenosti v oblasti BIM technologie a také zavedené systémy managementu kvality a životního prostředí. Druhá etapa řízení začne v dubnu. Účastníci užšího výběru budou vyzváni k předložení počátečních nabídek a jednání, jakož i předložení konečných nabídek. Eiropas Dzelzceļa līnijas předpokládá, že smlouva s vítězem bude uzavřena na konci roku 2022 a práce začnou v první polovině roku 2023.

Včasná účast zhotovitele má umožnit jeho účast na projektových a přípravných pracích. To je osvědčená taktika na mezinárodní scéně. Umožňuje upevnění odpovědnosti za realizaci projektu. Praxe umožňuje vybranému stavebníkovi včas mobilizovat potřebné zdroje a také poradit s organizací stavebních prací v průběhu procesu projektování, což umožňuje efektivně optimalizovat náklady na stavbu, ale i využití finančních zdrojů a materiálů, říká Kaspars Vingris, prezident Eiropas Dzelzceļa līnijas.

Bez Rigy

Rozsah prací nezahrnuje Rigu (z letiště do stanice Torņkalns a z hlavního nádraží do Acone), 20kilometrový přeshraniční úsek na hranici s Estonskem a nákladní terminál Salaspils. Tyto úkoly jsou nebo budou pokryty samostatnými zakázkami. Zakázka nezahrnuje systémy elektrifikace a řízení dopravy – výběrové řízení na tyto prvky má centrálně vypsat RB Rail AS, společný podnik dohlížející na výstavbu Rail Baltica ve třech pobaltských zemích.

Celkem má projekt Rail Baltiki postavit 870 km tratě standardního rozchodu: 392 km v Litvě, 265 km v Lotyšsku a 213 km v Estonsku. Hodnota stavebních zakázek se odhaduje na 5,8 miliardy EUR.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %