• 04/07/2022 04:21

České Aerolinie uniknou bankrotu, možná se dožijí 100 let

ByAdmin

Lis 29, 2021 , ,
Stránka navštívena: 1943
0 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 3 Sekund

České aerolinie (ČSA), vlajkový dopravce České republiky, za prvních devět měsíců roku 2021 ztratily až 105 milionů korun. Přesto si dopravce, který má hlavní základnu na pražském letišti, zlepšuje svou finanční situaci splácením požadovaných poplatků. Pečlivé snižování dluhu znamenalo, že se dopravce vyhne bankrotu a zůstane v restrukturalizaci vyhlášené letos v březnu, dokud nebudou splaceny částky dlužné věřitelům.

Správce soudu, jmenovaný v souvislosti se správním řízením pro České aerolinie Městským soudem v Praze, uvedl, že v současné době neexistuje žádný pádný důvod, proč by měl na českou leteckou společnost vyhlásit úpadek. V současné době je manažer spokojen s prací, kterou dopravce odvedla za posledních osm měsíců a výsledky zahrnuté ve finanční zprávě jsou na odpovídající úrovni. Vyhnutí se úpadku bankrotní linií je výsledkem dosažení uspokojivého hrubého příjmu, který umožnil splacení finančních závazků v plné výši a uspokojení věřitelů.

Finanční situace

ČSA vygenerovaly za období od ledna 2021 do září 2021 tržby ve výši 522 milionů Kč.

Dopravce, patřící do aliance SKY Team, navíc posílil svou likviditu prodejem tzv. přebytečného majetku. Jedním takovým aktivem byly emisní povolenky. Veškeré aktivity vedly ke změně postoje správce soudu, který uvedl, že v tuto chvíli nejsou důvody pro uzavření činnosti ČSA v případě ziskové činnosti. To znamená, že České aerolinie budou v přepravě cestujících pokračovat i v blízké budoucnosti.

I přes dobré zprávy z Prahy zůstává ekonomická situace aerolinky slabá, což dlouhodobě ovlivňuje nejistou budoucnost dopravce. Ve stejném období, za které letecká společnost vykázala uspokojivé výnosy z prodeje letenek a svých aktiv, zaznamenala také záporný čistý zisk ve výši 105 milionu korun.

Finanční problémy

Orgánem odpovědným za restrukturalizaci Českých aerolinií je INSKOL. Jedná se o obchodněprávní společnost, jejíž hlavní náplní je provádění krizí zasažených společností prostřednictvím restrukturalizace, která má vést k kontinuálním ziskům z provozu.

Manažer neposkytl dostatečné informace o pomoci věřitelům aerolinky, protože konečný plán restrukturalizace dosud nebyl předložen pražskému soudu. Velký počet věřitelů jsou zákazníci, jejichž rezervace byly zrušeny a peníze nebyly vráceny ve lhůtě stanovené zákonem. Z tohoto důvodu a pro usnadnění kontaktů se správcem byl ustaven věřitelský výbor. Majitele společnosti i tak nadále zůstává Smartwing, která se snaží sama znovu na plno rozjet na trhu a vymanit se z problémů, který ji přinesl dopad opatření s koronavirem a neposkytnutím pomoci vládou ČR, jako jedné z mála. V tomto případě celému leteckému průmyslu, který tak pomalu zničila vláda vedená hnutím ANO. V jiných státech EU byli vlády ke svým leteckým dopravcům shovívavý a finančně je podpořili půjčkami, nebo nevratnou dotací, aby zůstala zaměstnanost. 
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %