» Domů » Infrastruktura a města » Vysokorychlostní železnice z Berlína do Vídně

Vysokorychlostní železnice z Berlína do Vídně

Mezi Berlínem a Vídní má být vybudováno nové expresní vlakové spojení přes Prahu, které umožní cestu vlakem za pouhých pět hodin – s expresním spojem dokonce za čtyři hodiny.

V pondělí se na tom dohodly tři země, Německo, Česká republika a Rakousko, jak oznámil na železničním summitu v Berlíně spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer (CSU). Spojení přes Drážďany a Prahu má být součástí evropské sítě nových železničních spojení.

Podepsané prohlášení je základním kamenem silné přeshraniční evropské osy. „Braniborská brána, Frauenkirche, Karlův most a katedrála sv. Štěpána – jsou to skvosty historie velmi blízko u sebe a přitom tak daleko,“ říká Scheuer.

Podle současných plánů se předpokládá, že spojení bude dokončeno až v polovině 20. let 21. století, protože pro něj bude také nutné vybudovat tunel přes Krušné hory, vysvětlil státní tajemník dopravy Enak Ferlemann (CDU). Vysokorychlostní spojení mezi Berlínem a Drážďany by mělo být hotové v roce 2025.

Projekt je součástí konceptu TransEuropExpress TEE 2.0, který byl představen během německého předsednictví v Radě EU loni na podzim. Stanoví rozšíření vysokorychlostních železničních tratí mezi evropskými metropolemi a zvýšené využívání nočních vlaků. Tratě mezi Amsterdamem a Římem, Paříží a Varšavou nebo Berlínem a Barcelonou patří k prvním přímým spojům, pro které není nutné žádné zásadní rozšiřování tras. S cestovní dobou kolem 13 hodin by tyto cíle měly být mezi sebou dosažitelné. Bude to také výzva pro nás dopravce, aby jsme měli na to vhodnou techniku alespoň na rychlost 320km/hod. řekl Scheuer. 

Nejnáročnější to bude nyní pro České dopravce, kteří nemají vhodné vozy, ani soupravy na takovou rychlost. S ohledem na tento fakt by bylo vhodné, kdyby státní dopravce ČD a soukromí dopravci začali více spolupracovat na přípravách vysokorychlostního spojení v Česku. Výzva to také bude pro ekology a státní instituce, aby spolu spolupracovali a nedělali si naschvály, jak to je zatím ze strany ekologů v Česku proti všem stavbám, které mají zlepšit dopravní obslužnost obcí a měst.

Admin
Author: Admin


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes