Foto Deutsche Bahn AG / Georg Wagner

Ve Švýcarsku šlape železniční doprava jako na drátkách. Spolkový úřad pro dopravu rád německým úřadům vysvětlí, jak to funguje.

Reklamy

Frustrace Švýcarů z Deutsche Bahn je cítit v přeshraniční železniční dopravě. „Německo je naše problémové dítě,“ říká Peter Füglistaler, ředitel švýcarského federálního úřadu pro dopravu, německé tiskové agentuře. Nyní každý druhý vlak z Německa nejede včas. “Z našeho pohledu to není ospravedlnitelné,” říká. „Železnice prostě musí být z 85 až 90 procent přesná.“ Od toho je tu vedení železniční společnosti, „a také musí dodávat“.

Švýcarsko snížilo počet přeshraničních spojení přes Basilej. U vlaků Deutsche Bahn, které mají více než 15 minut zpoždění, cesta končí v Basileji. Místo toho švýcarské dráhy (SBB) nasazují vlastní vlaky, které jezdí na čas od hranic. Cestující ve zpožděných vlacích musí přestupovat a jet dalším vlakem. SBB má míru dochvilnosti 92,5 procenta, přičemž vlak, který má tři minuty zpoždění nebo více, je považován za nedochvilný.

Švýcarsko nabízí Německu poradenství. Další setkání je plánováno na leden, říká Füglistaler. „Jak mohu financovat infrastrukturu? Jaká jsou kritéria, která musí management dodržovat, aby přesnost, bezpečnost a čistota byly vyšší? To jsou prvky, o kterých si vyměňujeme nápady.“ Švýcarsko s tím začalo o 30 let dříve než Německo. Ve Švýcarsku nejde v železniční infrastruktuře o zisky, ale spíše o velký přínos pro ekonomiku a společnost.

Německá železniční síť je s délkou 33 500 kilometrů téměř sedmkrát větší než švýcarská. Jednotlivé spoje jsou v Německu také delší. Německá síť je velmi složitá – s četnými křižovatkami a často osobní a nákladní dopravou na stejných trasách. Velká část rozšiřování sítě a renovace tras je financována federální vládou. Ale je toho hodně co dohánět.

Švýcarsko má fond železniční infrastruktury, který je financován mimo jiné z DPH a poplatků za užívání silnic. To vám dává jistotu plánování na několik let. Podle sdružení Allianz pro Schiene investovalo Švýcarsko do železniční infrastruktury v roce 2022 kolem 450 eur na hlavu, Německo 114 eur – méně než mnoho sousedních zemí a než Velká Británie. „Dobrý železniční systém stojí peníze, ale také se používá,“ říká Füglistaler. Podle Spolkového úřadu pro dopravu ujede vlakem ve Švýcarsku ročně 2 464 kilometrů na obyvatele, v Německu 1 206 kilometrů.

Füglistaler se na tlak na stále rychlejší vlaky dívá skepticky. Švýcarsko sází více na kapacitu než na rychlost. „Dvoupatrový vlak má dvakrát tolik sedadel,“ říká. „Trvá to trochu déle, ale přepraví hodně lidí.“ Německo má samozřejmě jiné rozměry a rychlovlaky tam dávají větší smysl. „Ale 250 kilometrů za hodinu by mohlo stačit, nemusí to být 360 kilometrů za hodinu. ICE s 360 kilometry za hodinu je atraktivní pro málokoho. Dvoupatrový vlak s 250, který jezdí často a včas, je pro mnohé atraktivní.“ Ve Švýcarsku vlaky obvykle jezdí maximální rychlostí 200.

Švýcarsko navíc místo dálkových vlaků spoléhá na „štíhlá spojení“. To znamená, že jednotlivá zpoždění okamžitě nezatíží celý systém. “Je normální, že se měníme,” říká. „Víme ale také, že přípojný vlak obvykle přijede za pár minut. Toto funguje pouze v dochvilném systému.”

Foto Deutsche Bahn AG / Georg Wagner

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

1 thought on “Švycarský políček Deutsche Bahn za zpožděné vlaky. Německo je „problémové dítě“

Comments are closed.

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading