Berlín získává nové noční vlakové spojení. Švédská společnost Snelltåget uvádí tento víkend do provozu linku mezi Stockholmem a Berlínem. V pondělí ráno v 8:52 má první vlak D 301 dorazit na nástupiště 3 berlínského hlavního nádraží. Aktivisté z nočního vlaku „Zpět na trati“ a politici chtějí vlak pozdravit. První prohlídka nového nočního vlaku do Stockholmu má začít v pondělí večer v 18:54 na stanici Gesundbrunnen, nástupiště 6. Při odjezdu bude také přítomen spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer (CSU).

Francouzská železniční společnost Transdev, jejíž švédská dceřiná společnost Snallenåget vlak provozuje, byla s popularitou spokojena. “Pro první odjezd ze Stockholmu do Berlína budeme mít pět vozů, které jedou do Berlína.” Jen něco přes 100 cestujících si již rezervovalo jízdenky, ale jejich počet každým dnem roste. Většina našich cestujících v prvním vlaku do Berlína opustí Švédsko, “uvedla ve čtvrtek tisková kancelář společnosti pro Berliner Zeitung.

Nový noční vlak bude jezdit denně až do 4. září. Poté jsou plánovány dvě cesty týdně až do 2. října. Trandev a Snelltåget chtějí oživit noční vlakovou dopravu v Evropě, aniž by se museli spoléhat na vládní dotace. Skupinu Transdev vlastní 34 procent německá rodinná společnost Rethmann a 66 procent francouzský investiční fond CDC.

Web dopravce uvádí odjezdu v 19:02 z hlavního nádraží v Berlíně. Prozatím však D 300 začíná v Berlíně Gesundbrunnen a nezastavuje se na hlavním vlakovém nádraží. Na své cestě na sever také vyzvedne cestující na hamburském hlavním nádraží (23:26). V dánském hlavním městě se nezastaví v Kodani, ale na předměstí Høje Taastrup (6.38). do Malmö přijede v 7:40 hodin, Stockholm ve 14:20 hodin Další zastávky jsou plánovány v Lundu, Eslövu, Hässleholmu, Nässjö, Linköpingu, Norrköpingu a Södertälje Syd.

Ve Stockholmu začíná cesta v 16:20 Malmö odjede v 21:55, Høje Taastrup přes tunel Øresund v 22:45. Příjezd do Hamburku je plánován na 5,31 hod., na berlínské hlavní nádraží na 8,52 hod. V neděli ráno je však příjezd do Hamburku a Berlína kvůli stavebním pracím na vysokém mostě v Rendsburgu zpožděn zhruba o tři a půl hodiny. Také ve směru do Švédska může dojít ke změně jízdních časů v důsledku stavebních prací, uvedl provozovatel.

Ve vlaku lze rezervovat sedadla, sklápěcí sedadla i celé lehátkové oddíly. S výjimkou skládacích kol se kola nepřepravují. WLAN má být uvedena do provozu v průběhu letní sezóny. Sedadla lze rezervovat online v jídelním voze „Krogen“. Během celé cesty je otevřeno servisní oddělení do „hospůdky“ Lönnkrogen, kde jsou k dispozici nápoje a občerstvení.

“Samozřejmě nás také těší, že tento noční vlak je nyní k dispozici.” Místa na lehátku je bohužel možné rezervovat pouze prostřednictvím webových stránek Snallenaget, ale ne prostřednictvím cestovních středisek a agentur DB, “uvedl ve čtvrtek Peter Koller ze železniční agentury Schöneberg pro Berliner Zeitung. “Tady stále existují technické problémy, kterých si je DB vědoma, ale které dosud nebyly vyřešeny.” To znamená, že v současné době lze rezervovat pouze vůz pro sezení prostřednictvím konvenčních prodejních kanálů, což samozřejmě vede k omezené atraktivitě nabídky. “

DB přerušil připojení k Dánsku v roce 2014

Na konci roku 2014 přerušila společnost Deutsche Bahn noční vlakové spojení mezi Berlínem a Kodaní. Od konce roku 2015 neexistoval žádný přímý vlak mezi německým a dánským hlavním městem ani během dne. Pokud nechcete přestupovat nebo jet autem, musíte se spolehnout na letadlo a dálkový autobus. Od 90. let neexistovalo žádné vlakové spojení mezi Berlínem a Stockholmem, dokud tam Snallenåget nezačal v roce 2019 znovu používat nové vozy.

Snelltåget není neznámá společnost v Berlíně. Na konci roku 2011 převzal provoz nočního vlaku Berlín-Malmö. Tato trasa byla spravována soukromě, protože Deutsche Bahn (DB) v roce 2000 přerušila noční spojení do Königslinie přes Rujánu. Tradiční trasa trajektu přes Baltské moře není provozována od března 2020.

Admin
Author: Admin

By Admin