• 04/07/2022 01:37

Vlaky z Prahy mají zpoždění – na vině jsou i hraniční kontroly

Lindau Hbf, vlak Alex z Prahy do Mnichova. Foto wikipedia
Stránka navštívena: 50
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 44 Sekund

Cestující se aktuálně musí ve vlacích z Prahy do Mnichova obrnit kvůli velkým zpožděním.

“Podle statistických měření se absolutní minuty zpoždění od začátku března více než zdvojnásobily,” uvedla Sylvia Hubmann-Gradl ze společnosti Länderbahn v Regensburgu, která spoj na německé straně provozuje. “Toto zvýšení přímo souvisí s rozšířenými hraničními kontrolami ve Furth im Wald.”

Masivní zpoždění nejsou způsobena pouze hraničními kontrolami, protože vlaky dorazily do Furth im Wald v Horní Falci pozdě, uvedla Hubmann-Gradl. O příčinách nemohly státní dráhy poskytnout žádné informace, protože za vlakovou dopravu na hranicemi odpovídá český dopravce.  Spolková policie od jara kontroluje vlaky z Prahy kvůli uprchlíkům z Ukrajiny na německo-české hranici. K tomu se musí zastavit v pohraniční stanici Furth im Wald. „Kontrola aktuálně trvá kolem 10 až 15 minut na vlak. Doba trvání závisí na počtu cestujících a zjištěných informací,“ vysvětlil mluvčí spolkové policie.

To má pro cestovatele nepříjemné důsledky. Ve Schwandorfu jsou vlaky z Prahy spřaženy s těmi z Hofu, aby pokračovaly do Regensburgu a Mnichova. Ty však nepočkají, pokud jsou zpoždění příliš velká. Cestující z Prahy pak musí čekat na další spoj. “Je to nemožná situace,” řekl Norbert Moy ze sdružení cestujících Pro Bahn. „Kontrolu můžete provádět i v jedoucím vlaku. Federální policie má povinnost najít řešení.”

Před začátkem války na Ukrajině docházelo podle DB ke kontrolám během jízdy vlaků, kvůli kterým úředníci nasedli do vlaku ve Furth im Wald a znovu vystoupili v Chamu. Z pohledu spolkové policie to v současné době není možné: „Tyto kontroly je nutné provádět v blízkosti oddělení Furth im Wald, aby bylo možné v oddělení rychle přijmout případná další opatření, “ řekl mluvčí.

Podle Pro Bahna vedly hraniční kontroly v posledních týdnech také k mnoha zpožděním dálkových vlaků z Rakouska. “Situace se opět uvolnila,” řekl Moy. Tamní spolková policie podle vlastních informací zase hodně kontroluje jedoucí vlaky ze Salzburku, místo aby je zastavovala v Pasově nebo Freilassingu. Summit G7 na zámku Elmau by mohl situaci možná znovu změnit: Za tímto účelem budou cestující na všech německých hranicích namátkově kontrolováni na silnicích, vlacích a turistických stezkách od pondělí do 3. července.

DPA, foto Wikipedia

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %