Virgin Australia má nového majitele

Virgin Australia

Skupina American Bain Capital koupí druhou největší leteckou společnost v Austrálii, Virgin Australia Holdings. Hodnota transakce zůstává nezveřejněna. Cílem převzetí dopravce je oživit letecký průmysl po koronaviru.

Nabídka Bain Capital byla vybrána z konkurenční nabídky Cyrus Capital Partners a oznámila se nabídka rekapitalizace předložená držiteli dluhopisů Virgin Australia – Deloitte, konkurzního správce dopravce. Dosud není možné odhadnout návratnost pro věřitele; návratnost pro akcionáře se rovněž neočekává.

„Bain plánuje posílit regionální linkové služby a zajistit, aby dopravce nabízel obchodním zákazníkům dobrou hodnotu a zároveň sloužil běžným cestujícím,“ říká Mike Murphy, australský ředitel společnosti Bain. Před uzavřením kontraktu věřitelům musí být sjednáno mnoho smluv s dodavateli a pronajímateli letadel Virgin Australia. Letecké společnosti, navzdory závazkům vůči věřitelům v hodnotě 7 miliard USD, jsou považovány za atraktivní investici. Virgin sdílí monopol v domácím letectví s Qantas Airways.

Nový vlastník, Bain Capital, který zaměstnává více než tisíc pracovníků, pracoval na nabídce, má rozsáhlé zkušenosti s restrukturalizací svých podniků, což je obzvláště znepokojivé pro zaměstnance Virgin Australia a odbory působící v leteckých společnostech. Nyní bude pravděpodobně novým prezidentem Jayne Hrdlicka, který dříve velel Jetstar.

Virgin Australia zaměstnává přibližně 9 000 zaměstnanců zaměstnanců a Bain plánuje udržet mezi 5 000 a 6 000 z nichž obsluhuje 60–70 letadel Boeing 737. Jeho největší soupeř Qantas zase uvolní více než 20 procent zaměstnaných, celkem 29 tisíc lidé, kvůli neoptimistickým předpovědím pro mezinárodní cestování spojené s vypuknutím koronaviru. Profil Virgin se však mírně liší – na rozdíl od Qantasu je liniové podnikání založeno více na domácích službách.

Virgin Australia vykázala ztráty šest měsíců před pandemickým výskytem pandemie koronaviru SARS-CoV-2. Hlavním důvodem bylo špatné řízení v mezinárodní pobočce. Bývalý letecký dopravce chtěl přejít na vyšší úroveň a konkurovat Qantas Airways na dálkových letech pro obchodní cestující, ale selhal. Zaměstnanost Scurrahy v březnu loňského roku nepomohla, přestože snížila náklady a snížila zaměstnanost a flotilu ve snaze obnovit ziskovost.

Protivník převzetí Virgin, Cyrus Capital Partners, odstoupil z aukce a citoval Deloittovu neochotu vést důležité rozhovory. V prohlášení Deloitte odpověděl, že Bainův návrh podporuje současný manažerský tým Virgin Australia pod vedením generálního ředitele Paula Scurrah a jeho plán na zlepšení leteckých společností. Současně sdělil, že společnost v krátkodobém horizontu obdrží významné finanční prostředky, díky kterým významně obnoví dálkové spoje, což u konkurence by nebylo možné. V nejbližší době, tak dojde k obnovení provozu na prvních vnitrostátních linkách. Jedna z prvních bude Sydney – Melbourne a Sydney – Perth. 

Admin
Author: Admin