ÖBB letos investuje v Horním Rakousku 331 milionů eur

Do sítě tras dlouhé 881 km přiteče v roce 2023 331 milionů eur – to je o dalších 44 milionů eur více než loni. ÖBB tak vytváří základ pro pohodlné, bezpečné a především klimaticky příznivé cestování. ÖBB jako regionální ekonomický motor zároveň významně přispívá k zajištění a tvorbě pracovních míst. Je to zároveň jeden z největších Rakouských zaměstnavatelů.

Reklamy

„Investice do železnic jsou investicemi do naší budoucnosti. S investičním programem do železniční infrastruktury vytváříme pro lidi v Horním Rakousku atraktivní alternativu k autu. Investice do železnic budou pokračovat v roce 2023 – pro mobilitu šetrnou ke klimatu a větší ochranu klimatu přímo na místě – ať už na trase Phyrn nebo podél Mattigtalbahn,“ říká ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewessler .  

„Jako největší poskytovatel mobility v Rakousku budeme v roce 2023 pokračovat v důsledném rozšiřování tuzemské železniční infrastruktury. Stavební program ÖBB ve výši 19 miliard eur do roku 2028 má nejen mimořádný význam z hlediska ochrany klimatu, ale v době různých krizí má stabilizační a aktivační účinek na tuzemskou ekonomiku. Jsou potřeba další koleje, zejména podél západní trasy, aby v budoucnu mohlo jezdit ještě více vlaků v ještě kratších intervalech. To vše dělá z ÖBB stabilního partnera pro ekonomiku a dopravní revoluci zítřka. Děkujeme spolkové vládě, které se i přes těžké časy podařilo tento stavební program finančně zajistit,“ uvedl generální ředitel ÖBB Andreas Matthä. 

Foto © ÖBB, Robert Deopito

Těžký stavební program na západní trase

Do roku 2028 bude do rozšíření železnic po celém Rakousku investováno 19 miliard eur. To povede v příštích několika letech ke složité situaci na stavbách, zejména na západní ose. Svazky ÖBB fungují a staví většinou během probíhajícího železničního provozu, ale vzhledem k velkému počtu stavebních projektů se efektům staveb s dopadem na provoz nelze zcela vyhnout. 

Čtyřkolejné rozšíření západní trati postupuje

V Horním Rakousku běží čtyři projekty: západní strana hlavního vlakového nádraží v Linci je ve výstavbě. 12 z celkem 33 stavebních etap na úseku dlouhém 2,1 km, ve kterém je mimo jiné obnoveno celé kolejiště a všechna výhybková spojení, je již podle plánu dokončeno. Na plné obrátky jede i úsek Marchtrenk – Wels. V roce 2023 vznikne ve stanici Marchtrenk nový průchod pro pěší a ostrovní nástupiště, stejně jako první ze tří mostů přes A25. Všechny tyto práce se provádějí za jízdy vlaku a se zvláštním zaměřením na udržitelnost. Velká část práce se provádí po železnici, aby se minimalizovaly cesty kamionů. Vytěžený materiál je v nejvyšší možné míře recyklován a znovu použit na místě. V projektu Linz – Marchtrenk čekají ÖBB na rozhodnutí Spolkového správního soudu o námitkách vznesených proti rozhodnutí zákona o železnici a zákonu o ochraně přírody. Pro projekt Linz Vbf. Západ – Linecký rozvětvení tras, poslední úsek souvislé čtyřkolejné západní trasy mezi Vídní a Lincem východně od hlavního nádraží v Linci, plánování bude pokračovat v roce 2023. Budoucí uzel místní dopravy Franckviertel je předložen ke schválení. Plánování bude pokračovat v roce 2023. 

Přestavba nákladního terminálu Wels je plánována na podzim 2023. Modernizace a automatizace umožní v budoucnu efektivnější manipulaci a tím i zvýšení podílu nákladní dopravy na kolejích. V prvním kroku se výrazně zlepší silniční přístup k terminálu v oblasti A25. 

Komplexní servis na kolejích, výhybkách a štěrkovém loži na západní trati v St. Valentin povede od 28. srpna do 11. září 2023 k výluce trati mezi St. Valentinem a Linz-Kleinmünchenem. To bude mít za následek omezení pro cestující ve vlaku. Kromě toho jsou v roce 2023 plánovány stavební práce na stanici Redl-Zipf.

Zatraktivnit Mattigtalbahn

Foto © 3D Forge

Na trase mezi Neumarkt am Wallersee a Braunau bude v roce 2023 dokončena modernizace vlakových nádraží v Mauerkirchenu, Mattighofenu a Munderfingu, včetně nových systémů Park&Ride a fotovoltaických systémů. Zároveň se intenzivně pracuje na opouštění a modernizaci přejezdů na trase. Jde o důležité přípravné práce pro nadcházející elektrifikaci trasy.

To nejdůležitější na trase Pyhrn – rozšíření trasy, vlaková nádraží, signalizační budky a Park&Ride

Plánované dvoukolejné rozšíření mezi Hinterstoder a Pießling-Vorderstoder, včetně modernizace stanice Hinterstoder, je v současné době v posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) na BMK, závěr se očekává v roce 2023. Modernizace stanice Kremsmünster bude dokončena na podzim 2023. Letos probíhají přípravy na zahájení stavby v roce 2024 na stanici Micheldorf. 

Nová elektronická stavědla (ESTW) jsou součástí moderního železničního provozu a umožňují spolehlivý automatický provoz. Například v Horním Rakousku se letos v Traunu a Nettingsdorfu vyrobí nejnovější bezpečnostní technika. ESTW elektronicky řídí body a signály. Cestující po železnici těží z přesnějších vlaků a dostávají informace o časech vlaků v reálném čase. 

Vlakové nádraží Traun také získává nové zařízení Park&Ride. Také v Nöstlbach-St. Marien usnadní strojvedoucímu přechod z auta a kola na vlak s novým zařízením Park&Ride a Bike&Ride. 

Atraktivní vlaková nádraží a vhodné trasy  

Modernizací procházejí také vlaková nádraží Baumgartenberg, Garsten, Pinsdorf a Steinkogl. Nádraží Freistadt je dokončeno. Stát Horní Rakousko podporuje tyto projekty v rámci „balíčku atraktivity 2019“. 

Výhled: Regionální vlaky se postupně elektrizují

Regionální dráhy jsou navíc posilovány s podporou spolkové země Horní Rakousko. Je plánována komplexní elektrifikace trasy, aby vlaky mohly být klimaticky neutrální se 100% zeleným trakčním proudem. V současnosti je elektrifikováno 62 % hornorakouských železničních tratí, po realizaci projektů elektrifikace na Mattigtal, Donauufer, Innkreis a Almtalbahn (v úseku Wels – Sattledt) se bude podíl pohybovat kolem 80 %. 

Foto © 3D Forge

Investice do učňovského vzdělávání

Aby byla uspokojena budoucí potřeba zaměstnanců v profesích železničních specialistů, dostane školicí dílna v Attnang-Puchheim moderní rozšíření. Jednopodlažní hala bude propojena se stávající budovou a vybavena budoucí laboratoří, 3D tiskárnou a laserem. Kapacita školicí dílny se tak v budoucnu zvýší ze zhruba 60 na zhruba 80 učňů. 

ÖBB hrají průkopnickou roli v oblasti udržitelnosti a mobility šetrné ke klimatu

S vynaloženými investicemi jsou ÖBB důležitým zdrojem inspirace pro dosažení klimatických cílů v naší zemi. Kromě toho hraje ÖBB důležitou roli z hlediska udržitelnosti a mobility šetrné ke klimatu. Četné nové fotovoltaické systémy také v budoucnu zajistí ekologickou solární energii. Do roku 2030 mají být obnovitelné zdroje energie využívány k výrobě dalších 277 GWh ročně z našich vlastních elektráren. 

Foto © ÖBB, Kaufmann

Důležité uzavírky tras v roce 2023

ÖBB realizují největší rozšiřovací a renovační program v historii: naše 5000 kilometrů dlouhá železniční síť musí být neustále udržována, aby vlaky mohly i nadále jezdit přesně a bezpečně. Kromě obnovy a údržby naší sítě se zaměřujeme také na další expanzi, protože: Nadšení pro cestování po železnici celkově stoupá. Klimatická jízdenka a klimatická krize motivují stále více lidí k přestupu na ekologický způsob dopravy vlakem. Další rozšiřování naší železniční sítě má obrovský význam, abychom mohli v budoucnu každému umožnit pohodlné a flexibilní cestování. Naši cestovatelé těží z kvalitní železniční sítě, více míst, více a rychlejších spojení.

O omezeních v železničním provozu budou zákazníci drah předem informováni. ÖBB také žádá cestující ve vlaku, aby se o spojích informovali včas před zahájením cesty. Informace o jízdním řádu: oebb.at, oebb.at/baustellen, 05-1717, SCOTTY mobil

 

Trasa výluka
Linz – sumec 18.–20. února

24.–27. února

Bad Ischl-Ebensee 30. března – 3. dubna
Svatý Valentin – Kleinreifling 2. – 10. dubna
Ried im Innkreis – Schärding 7.–11. dubna
Rottenegg – Aigen-Schlägl 17. dubna – 7. května
Garstene, žádná zastávka 15. května – 3. června
Bad Mitterndorf – Steeg-Gosau 15.–31. května
Steyr – Landl 3. června – 2. července
Rohr-Bad Hall – Kirchdorf/Krems

Nettingsdorf-Kirchdorf/Krems

8. července – 5. srpna 

5. srpna – 11. září

Wels-Grunau 8. července – 28. srpna
Ried im Innkreis – Schärding 8. – 30. července
Mühlkreisbahn
Linz Urfahr – Aigen-Schlägl
 

10.–30. července

Mauthausen – St. Nikola-Struden 10. července – 20. srpna
Bad Ischl-Attnang-Puchheim 24. července – 11. září
Pregarten-Rybnik 21. srpna – 10. září
Svatý Valentýn – Linz Kleinmünchen 28. srpna – 11. září
Sumec – Pasov 2. – 26. října

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém