Viking Line vytvoří zelený koridor společně s přístavy Stockholm a přístavem Turku

Viking Line a zástupci přístavů Stockholm a přístaviště Turku. Foto Stockholms Hamnar/Joacim Clarin

Viking Line, Ports of Stockholm a Port of Turku podepsaly 6. února 2024 Memorandum o porozumění s cílem vytvořit zelený námořní koridor mezi Turku a Stockholmem. Cílem je, aby byl koridor do roku 2035 100% uhlíkově neutrální.

Reklamy

Partnerství bude sloužit jako inovativní platforma pro vývoj škálovatelných řešení pro postupné vyřazování fosilních paliv a umožní zelené námořní cestování mezi Turku a Stockholmem.

„Viking Line je lodní společnost s kořeny v tomto citlivém souostroví. Pro nás je práce na ochraně a zachování Baltského moře v naší DNA. Jsme ambiciózní průkopníci v tomto odvětví a jsme hrdí na to, že společně s přístavy Stockholm a přístavem Turku podnikneme tento krok, abychom se přiblížili poskytování plaveb a dopravy s nulovými emisemi uhlíku na této důležité lodní trase mezi Finskem, Ålandy a Švédskem,“ říká Jan Hanses, prezident a generální ředitel společnosti Viking Line.

Projekt a partnerství mezi Viking Line, stockholmskými přístavy a přístavem Turku – dnes formalizované podepsáním memoranda o porozumění – se kvalifikuje jako zelený námořní koridor podle Clydebankské deklarace, jak potvrdilo Švédsko i Finsko. Tento závazek je s velkým předstihem oproti plánu stanovenému v balíčku právních předpisů EU o klimatu Fit for 55.

„Klimatické změny se dějí tady a teď, takže je důležitější než kdy jindy podniknout konkrétní kroky k zelenému přechodu. Víme, že více dopravy je třeba provádět po železnici nebo lodí místo autem a letadlem, a zelená námořní doprava hraje hlavní roli v přechodu dopravního sektoru na klima,“ říká Clara Lindblom, předsedkyně představenstva Stockholmských přístavů.

„Ve všech našich provozech byl vždy kladen důraz na ekologickou práci. Přístav Turku je zasazen do velmi citlivého souostroví, což nám dává zodpovědnost vždy respektovat naše okolí při naší každodenní práci. V roce 2023 jsme podepsali smlouvu o klimatu města Turku s cílem, aby město bylo do roku 2029 uhlíkově neutrální. To je cíl, na jehož dosažení systematicky pracujeme, takže toto memorandum o rozvoji zeleného dopravního koridoru mezi Turku a Stockholmem je je to pro nás přirozený krok,“ říká Erik Söderholm, generální ředitel přístavu Turku.

Partnerství také vezme v úvahu pokrok a řešení z probíhajícího projektu Decatrip, spolupráce mezi Viking Line, Rauma Marine Constructions, univerzitou Åbo Akademi se sídlem v Turku a společností Kempower. V průběhu projektu budou strany postupně snižovat své emise oxidu uhličitého a usilovat o 100% uhlíkově neutrální koridor. Z dlouhodobého hlediska může být partnerství rozšířeno tak, aby zahrnovalo klíčové zainteresované strany v námořní dopravě, včetně vlastníků zboží a speditérů. Dohoda byla podepsána 6. února 2024 na stockholmské radnici.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém