GDL dosáhnulo dohody s Transdev

foto redakce

Obě strany dosáhly dohody ve sporu o kolektivní vyjednávání mezi odborovým svazem strojvedoucích GDL a železniční společností Transdev.

Reklamy

Základem je „výrazně zlepšená nabídka od zaměstnavatele“, oznámila v úterý GDL. Dohoda proto mimo jiné zahrnuje postupné zkracování referenční pracovní doby pro pracovníky na směny z 38 na 35 hodin týdně od ledna 2025, kompenzační bonus ve výši 3 000 eur, který zohledňuje již vyplacený bonus ve výši 1 100 eur a zlepšení pravidel pro den odpočinku. Termín je od 1. července 2023 do 30. června 2025.

Zkracování na zkrácenou pracovní dobu by podle GDL mělo probíhat postupně a bez snižování mezd. Zaměstnanci, kteří přesto chtějí pracovat více, tak mohou podle odborů dělat za „přiměřený plat“.

„Dohoda se společností Transdev, druhou největší železniční společností v Německu, ukazuje, že nový referenční trh se nadále prosazuje a nelze jej již zastavit,“ řekl spolkový předseda GDL Claus Weselsky.

Sám Transdev uvedl, že kolektivní smlouva odvrátí další stávkové akce. Přetrvává však názor, že požadavky GDL byly v současné obtížné ekonomické situaci „celkově nepřiměřené“. Vzhledem k „ekonomickým důsledkům pro společnosti Transdev a také v zájmu cestujících“ nemohly hrozit žádné další stávky. Ekonomické důsledky zkrácení pracovní doby bez snížení finanční zátěže jsou podle společnosti pro společnosti Transdev i pro celé odvětví „ve střednědobém a dlouhodobém horizontu zatím nepředvídatelné“.

Kolektivní smlouva se vztahuje na členy GDL ve společnostech Nordwestbahn, Transdev Hannover, Transdev Mitteldeutschland, Transdev Regio Ost, Transdev Rhein-Ruhr a Trans Regio. GDL stále vyjednává o nových tarifech s Deutsche Bahn. Do 3. března platí mírová povinnost, odbory po tuto dobu stávkovat nechtějí. Obě strany si daly za cíl do té doby dospět k závěru. V současné době neprobíhá žádná komunikace o prozatímních stavech.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading