Koronavirová krize zastavila provoz obou samořídicích autobusů v městské části Seestadt ve Vídni. Wiener Linien museli zastavit testovací provoz těchto vozů, protože jsou příliš malé a nelze v nich dodržet metrové rozestupy mezi cestujícími.
(pozn. redakce: v Rakousku platí pouze metrové rozestupy a ne dvoumetrové jak je zavedeno v ČR)

Už od půlky března stojí oba autobusy v garáži Seestadt. “Autobusy jsou relativně malé a mohou převážet pouze 10 osob. Mezi operátorem, který hlídá samočinný chod autobusu, a ostatními cestujícími by tudíž nemohl být dodržen dostatečný rozestup,” sdělila mluvčí společnosti Wiener Linien Barbara Pertl rádiu Wien. 

Kvůli opatřením testovací provoz stojí

Oba samořídicí autobusy převážejí bezplatně cestující po celkem 10 zastávkách v blízkosti stanice metra U2 Seestadt. Autonomní minibusy byly nasazeny do testovacího provozu 6. června 2019. “Tento výzkumný projekt samořídicích autobusů měl být ukončen v červnu 2020. Protože za této výjimečné situace nemohou být provozovány, bude testovací provoz prodloužen o dobu, kdy nemohli být vozy nasazeny v provozu,” dodala Barbara Pertl.

Po tomto zkušebním provozu budou zkoumány výsledky projektu a budoucnost samořídicích minibusů v rámci Wiener Linien. “Kdy tyto výsledky budeme prezentovat Vám momentálně nejsem schopna říci, protože to velmi záleží na dalším vývoji šířeni korona viru,” vysvětlila mluvčí Wiener Linien. Podle ní nevznikají Wiener Linien žádné náklady kvůli přerušení testovacího provozu.

V minulém roce byl také přerušen provoz

Před zavedením testovacího režimu bylo potřeba připravit vše potřebné. Minibusy se musely metr po metru naučit dvoukilometrovou cestu. Pokud se vše podaří, prokážou Wiener Linien funkčnost autonomních autobusů v běžném provozu.

Už jednou musel být testovací provoz autonomních minibusů zastaven. V předchozím roce v červenci přebíhala třicetiletá žena přes ulici nedaleko od stanice metra U2 Seestadt. Žena měla nasazená sluchátka a byla zahleděna do svého telefonu. Jeden z autonomních minibusů nestihl dobrzdit a došlo ke kolizi. Žena vyvázla pouze s odřeninami. I přes to Wiener Linien raději testovací provoz pozastavili a data ze střetu zaslali výrobci. Pár dní po prozkoumání dat byly oba autonomní minibusy opět v provozu.

upraveno z ORF
fotografie převzaty z orf.at

Admin
Author: Admin

By Admin