Foto © Eurostar

Tunelem pod Lamanšským průlivem bude moci v budoucnu jezdit podstatně více vlaků než dosud.

Reklamy

Zprovoznění výkonnějšího zdroje energie nyní umožní vypravit tunelem mezi Velkou Británií a Francií až 1000 vlaků denně, oznámil ve středu v Paříži provozovatel tunelu pod kanálem Getlink. Dříve mohlo tunelem projíždět šest vlaků v každém směru současně, v budoucnu to bude osm. Nová technologie umožňuje nové generaci vysokorychlostních vlaků využívat tunel. Do modernizovaného napájení bylo investováno 45 milionů eur.

Společnost Eurostar, zatím jediný provozovatel vlaků procházejících tunelem, ve středu uvedla, že nová technologie umožní zvýšit roční počet cestujících do roku 2030 na 30 milionů. V roce 2019, před koronavirovou krizí, bylo 19 milionů cestujících. Nedávno Eurostar uvolnil třetinu svých míst ve špičce. Důvodem byly výrazně delší čekací doby pro cestující na londýnském vlakovém nádraží St. Pancras, protože bylo k dispozici příliš málo úředníků pro nezbytné hraniční kontroly.

Jak informoval list Les Echos, kapacita tunelu pod Lamanšským průlivem se má dále zvýšit instalací evropského vlakového řídicího systému ETCS/ERTMS. To usnadňuje konkurentům Eurostaru, který je většinově vlastněný francouzskými státními drahami SNCF, také posílat vlaky tunelem. Španělská státní železnice Renfe již plánuje provozovat své vlaky do Londýna. Ty by mohli jezdit z Barcelony přes Paříž do Londýna 2x krát denně. Další spoje by pak mohli jezdit přímo z Paříže či Lyonu do Londýna, jak uvažuje Španělské Renfe.

Technická modernizace trasy tunelu pod Lamanšským průlivem by také mohla dát nový impuls vysokorychlostnímu spojení z Londýna do Německa, píše DPA. Eurostar by mohl mít zájem o zřízení takového spojení. Společnost se nedávno spojila s Thalys, provozovatelem vysokorychlostních vlaků z Paříže do Bruselu, Kolína nad Rýnem a Amsterdamu. Mezi plány, pak je zavedení nových spojení z Berlína do Londýna či spojení Vídně nočním spojem s Londýnem. Toto spojení by pak mohlo být v provozu okolo roku 2030 připouští Eurostar.

DPA, redakce Foto © Eurostar

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading