Trasa mezi Prahou a Brnem bude “zakletá” pro auta i vlaky

V dubnu začne rozsáhlá rekonstrukce prvního koridoru v úseku Ústí nad Orlicí – Brandýs nad Orlicí. V rámci stavby dojde na téměř 10 kilometrů dlouhém úseku k rekonstrukci železničního svršku a spodku, a to včetně hloubkové sanace násypového tělesa trati v nestabilních úsecích. Modernizace se zaměří i na zabezpečovací a sdělovací zařízení, trakční vedení, silnoproudé technologie a mostní konstrukce.

Kompletní přestavbou projde stanice Brandýs nad Orlicí. Nová nástupiště se přesunou blíže ke kolejovému rozvětvení ve směru na Ústí nad Orlicí. Přístup na obě nástupiště bude bezbariérový, pod kolejištěm se zřídí nový podchod. Zastávka Bezpráví bude zrušena. V její blízkosti vznikne nová odbočka, která významným způsobem zvýší propustnost trati.
Se zahájením prací se počítá letos v dubnu, s dokončením pak v polovině roku 2023. Stavbu spolufinancuje EU. S ohledem na tuto rekonstrukci, začnou jezdit mezinárodní vlaky z a do Brna  přes Vysočinu. Úplně se vyhnou koridoru a to Blansku, České Třebové, Pardubicím. Doba cesty se tak vlakům prodlouží o asi 30 minut, oproti jízdě přes Pardubice. Rychlíky by mělo jezdit bez omezení koridorem dál. Přesná podoba výluky vlaků a rychlíků bude uveřejněna později.

Konečně. Oprava D1 po letech končí

Začalo se v roce 2013 a letos bude hotovo. Na rok 2021 zbývá na dálnici D1 dokončit pět posledních úseků z celkem dvaceti. Hned na jaře bude hotovo osm kilometrů na zbývající části úseku 12 u Humpolce, kde budou zhruba měsíc probíhat dokončovací práce ve středním dělícím pásu, a to bez větších omezení pro řidiče. Fakticky tak budou v letošním roce probíhat práce na čtyřech úsecích v délce zhruba 41 kilometrů. Celá modernizace bude dokončena v říjnu 2021.

Reklamy

Po dokončení oprav D1 by se mělo výrazně lépe jezdit řidičům a i cestujícím autobusy, kteří zřejmě je začnou využívat více s ohledem na výluku vlaků a jejich delší dobu cesty mezi Brnem a Prahou.

Foto: SŽ (Správa železnic), Min. Dopravy ČR.
Admin
Author: Admin