Zdroj SNCF

Foto SNCF

Francouzské a švýcarské státní dráhy SNCF a SBB obnovily smlouvu o spolupráci do roku 2027. Přeshraniční spoje TGV Lyria tak pojedou minimálně dalších pět let.

Reklamy

Naposledy byla spolupráce mezi SBB a SNCF obnovena v roce 2011, kdy byla smlouva prodloužena na 12 let. Smlouva, která platí více než 40 let, zahrnuje dceřinou společnost Lyria. Tento subjekt je ze 74 procent vlastněn SNCF a zbývajících 26 procent vlastní SBB. Zatímco SNCF obnovuje spolupráci s SBB, v prosinci 2022 ukončila spolupráci se španělským Renfe po jednostranném rozhodnutí francouzských drah.

mapa sítě TGV Lyria

TGV Lyria jezdí na třech trasách mezi Švýcarskem a Francií: Ženeva-Paříž za 3 hodiny a 11 minut, Lausanne-Paříž za 3 hodiny a 41 minut a Curych-Basilej-Paříž za 4 hodiny a 4 minuty. Se 17 zpátečními cestami mezi Švýcarskem a Francií je každý den k dispozici celkem 18 000 míst. V létě nabízí každodenní vlaková doprava také vysokorychlostní spojení ze Ženevy do Marseille.

Po těžkém období poznamenaném pandemií, které čelila každá mezinárodní železniční doprava, se objevují známky oživení, uvádí SNCF a SBB. V roce 2022 přepravila TGV Lyria téměř pět milionů cestujících. Navzdory dopravním omezením, která stále platila v prvním čtvrtletí téhož roku, se jednalo o stejný počet jako v roce 2019.

Spolupráce mezi francouzskými a švýcarskými železnicemi začala v roce 1984 prvním spojem TGV Paříž – Lausanne. V roce 2002 byla podle francouzského práva založena dceřiná společnost Lyria v návaznosti na služby nazvané Rail France Suisse. Posláním Lyrie je „optimalizovat železniční provoz mezi Švýcarskem a Francií, jak z hlediska řízení společnosti, tak výroby a kontroly kvality palubních služeb“.

Nedávno obnovená flotila

Vysokorychlostní kolejová vozidla TGV Lyria jsou majetkem SNCF. Od 15. prosince 2019 jsou jednopodlažní vlaky TGV postupně nahrazovány dvoupodlažními vlaky Euroduplex. Vozový park nyní tvoří 15 dvoupatrových vlaků s 507 místy k sezení oproti 361 sedadlům u předchozích vlaků. To znamená dodatečných 30 procent kapacity sedadel a celkem 4 500 dalších sedadel za den pro celou síť, aby uspokojila rostoucí poptávku.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading