První vodíkové autobusy Deutsche Bahn v severním Německu pro DB

redakce
Foto © DB AG / Caetanobus

Od dieselu směrem k vodíkovým autobusům – to je cesta, kterou se ubírají Deutsche Bahn se svou autobusovou dceřinou společností v severním Německu. Vozidla pocházejí od výrobce v Portugalsku.

Reklamy

První vodíkové autobusy autobusové divize Deutsche Bahn by měly vyjet příští rok ve Šlesvicku-Holštýnsku a Dolním Sasku. Jak společnost oznámila ve čtvrtek, dvě vozidla budou používána v Rendsburg-Eckernförde a pět v oblasti Jever. Celkově rámcová dohoda umožňuje dodávku 60 vodíkových autobusů do roku 2026. Objem zakázky je ve výši téměř 40 milionů eur. Dodavatelem je portugalský výrobce Caetanobus. Palivové články pocházejí od Toyoty.

Autobusy jsou dlouhé 12 metrů, mají 34 míst k sezení a 47 míst k stání. Prostor pro cestující je bez schodů a nabízí dva metry široký prostor pro vozíčkáře. S jednou nádrží vodíku mohou vozidla ujet 350 (zima) až 550 (letní) kilometry. V autobusech jsou zabudovány elektronické bezpečnostní systémy, které varují například před možnou kolizí s chodci.

Foto © DB AG / Caetanobus

Poslední dieselový autobus chce skupina vyřadit v roce 2038. S přibližně 470 miliony cestujících ročně je DB Regio Bus největším poskytovatelem autobusových služeb v Německu. „Vodíkové autobusy jsou na silnici šetrné ke klimatu a mají ještě jednu výhodu: Naplní se rychleji, než se nabijí baterie čistě elektrického autobusu,“ vysvětlila Evelyn Palla, členka představenstva DB AG pro regionální dopravu. Se svým dlouhým dojezdem by vodíkové autobusy mohly nahradit předchozí dieselová vozidla zvláště ve venkovských oblastech.

Dvě předchozí verze autobusů, které byly nyní objednány, se již používají v dceřiné společnosti DB Autokraft v rámci průkopnického projektu vodíku eFarm v okrese Severní Frísko. Tam vyrobený vodík odebírají na čerpacích stanicích v Husumu a Niebüllu.

V Dolním Sasku již jezdí vodíkové autobusy jiných společností. Po testovací fázi budou první čtyři vodíkové autobusy v příštích týdnech nasazeny v pravidelném provozu v Oldenburgu. Pocházejí také od výrobce Caetano a jsou totožné s těmi v Bremerhavenu. Od poloviny ledna tam jezdí tři autobusy s pohonem na palivové články.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Next Post

SNCF a SBB rozšiřují spolupráci na TGV Lyria

Francouzské a švýcarské státní dráhy SNCF a SBB obnovily smlouvu o spolupráci do roku 2027. Přeshraniční spoje TGV Lyria tak pojedou minimálně dalších pět let. Naposledy byla spolupráce mezi SBB a SNCF obnovena v roce 2011, kdy byla smlouva prodloužena na 12 let. Smlouva, která platí více než 40 let, zahrnuje […]

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading