» Domů » Železnice » Praha chce zavést noční vlaky do Benátek, Milána, Paříže a Hamburku

Praha chce zavést noční vlaky do Benátek, Milána, Paříže a Hamburku

Vlaky jsou skvělé – zelenější, prostornější a obecně náklad méně nákladné a ekologický náročné než létání. Jakmile se železnice považuje za součást minulosti cestování, začíná vypadat hodně jako budoucnost. Tak označil železnici Adam Scheinherr. Praha zahájí jednání s vnitrostátními dopravci o zavedení nových nočních železničních spojení. Dohoda by se měla vztahovat na města, která se nacházejí 800 až 1 500 kilometrů od Prahy.

„Praha má skvělé umístění pro noční vlakové spojení. Cesta nočním vlakem nabízí bezpečnost a pohodlí při cestování po celé Evropě, včetně soukromých oddílů s postelí a sprchou, “uvedl náměstek ministra dopravy Adam Scheinherr (Praha sobě).

Magistrát hlavního města Prahy zahájí jednání s Frankfurtem, Amsterdamem, Bruselem, Paříží, Milánem, Římem, Benátkami, Hamburkem a Kodani.

“Minulý rok v létě jsme si všimli, že Češi měli velký zájem o cestování vlakem přes noc do Chorvatska,” dodal Scheinherr.

Noční vlaková doprava byla spuštěna v červnu mezi Prahou a chorvatským pobřežím. V úvodních týdnech bylo prodáno více než 30 000 lístků. Linku provozovala soukromá česká společnost Regiojet.

Noční železniční tratě byly v posledním desetiletí výrazně omezeny, s výjimkou vlakových spojení mezi Prahou, Curychem a Budapeští. I na ty však čeká hromada otázek o jejich dalším provozu. 

Největší plány na noční spoje si přitom dělá Regiojet, který by chtěl provozovat více linek do zahraničí, jedna z nich by mohla být do Hamburku a Kodaně. České Dráhy jsou zatím skoupé na slovo, ale někteří zaměstnanci vedení mluví o obnovení spojů do Paříže ze začátku 90-tých let. Jeho trasování je přitom v otázkách s ohledem na nedostavěný koridor z Plzně na Německo, kudy by se mohl vydat, tak jak kdysi jezdil.

Další spojení

Švýcarské federální železnice (SBB) a rakouské federální železnice (ÖBB) oznámily svoji strategii Nightjet na rok 2024. Plánují se nové noční vlaky ze Švýcarska do Amsterdamu, Říma a Barcelony.

„Chceme cestujícím nabídnout službu jako alternativu k létání v Evropě, a proto nyní také rozšiřujeme síť o partnery,“ uvedl Bernhard Rieder, mluvčí ÖBB.

První nová linka Nightjet, která bude zahájena v prosinci 2021, bude spojovat Vídeň, Mnichov a Paříž. Amsterdam a Curych zároveň získají nový noční spoj „A-Z-Z“ se zastávkou v Kolíně nad Rýnem. Nové trasy se napojí na Eurostar v Paříži a Amsterdamu, stejně jako stávající noční vlaky do Benátek a Grazu.

Od prosince 2022 budete moci přes Milán chytit další nový noční vlak z Curychu do Říma. V prosinci 2023 budou zahájeny další nové trasy nočních vlaků mezi Berlínem, Paříží a Bruselem (poskytující další možné přestupy na spoje Eurostar do Velké Británie).

A konečně, v prosinci 2024, bude otevřena trasa mezi Curychem a Barcelonou.

Admin
Author: Admin


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes