Cestující díky letním vlakům mohli obdivovat krásy Slovenska i na trase Košice-Prešov-Červená Skala-Banská Bystrica.

Letní vlaky opět dokázaly, že Slováci mají v oblibě přírodní a kulturní památky své země a podporují domácí turismus. Tomu i letos výrazně napomohly vlaky Železniční společnosti Slovensko (ZSSK). Důkazem je počet přepravených cestujících letními vlaky v období od 11. 6. do 11. 9. 2022. Bylo jich přesně 43 376. Pro srovnání, v roce 2021 letními vlaky cestovalo bezmála 42 000 cestujících, v roce 2020 jich bylo 23 000. Vlaky se provozují od roku 2020.

Reklamy

Letošní letní vlaky byly objednány Ministerstvem dopravy a výstavby SR (MDV SR) ve spolupráci s národním portálem cestovního ruchu Slovenska Slovakia Travel, jakož i vyššími územními celky (VÚC). Šlo o 10 linek napříč celým Slovenskem, přičemž tradičními trasami byla spojení do Muráně, na Červenou Skálu či do oblíbené Banské Štiavnice. Nejpopulárnější spojení v rámci léta 2022 bylo na východním Slovensku. Na lince Košice – Stará Ľubovňa se odvezlo vlaky ZSSK více než 12 100 cestujících. Druhé místo v oblíbenosti získala linka Zvolen – Banská Štiavnica s více než 7 100 pasažéry. Asi 6 000 lidí se přepravilo na trase Prešov – Stakčín.

Letošní novinkou bylo spojení Zvolen – Štúrovo, které naplnilo očekávání ZSSK počtem cca 1 300 cestujících.

Letní sezóna byla tradičně spojena i s lístky SLOVAK , které v červenci a srpnu umožnily neomezené cestování po celém Slovensku ve 2. vozové třídě všech vlaků ZSSK. I když prodej lístků SLOVAK o proti loňskému roku klesl (2022: 2 892 prodaných lístků SLOVAK) , mírně stoupl prodej lístků v kategorii SLOVAK JUNIOR.

Cestující díky letním vlakům mohli obdivovat krásy Slovenska i na trase Košice-Prešov-Červená Skala-Banská Bystrica.

Všemi vlaky ZSSK (nejen těmi letními) se v červenci a srpnu přepravilo téměř 11 340 000 cestujících. I když čísla této sezóny nedosáhla hodnoty před třemi roky, počty přeprav se každým dalším rokem zvyšují, což znamená, že lidé se do vlaků postupně vracejí.

Myšlenka letních vlaků jako podpora turismu napříč Slovenskem, obzvláště na těžší dostupná či odlehlejší místa a památky, dopomohla i díky spolupráci s portálem cestovního ruchu Slovakia Travel, Krajskými organizacemi cestovního ruchu (KOCR) a koordinací veřejné dopravy společně se samosprávnými kraji ke zvýšenému zájmu cestování a k udržení lidí v jednotlivých regionech.

Dobrou zprávou pro přátele letních vlaků je, že díky objednávce z MDV SR, budou v roce 2023 určitě dále provozovány nejúspěšnější linky: Košice – Stará Ľubovňa, Košice – Bardejov či Prešov – Stakčín. Zároveň se v průběhu roku 2023 očekávají jednání o letních vlacích, která jsou vedena do odlehlejších a méně známých regionů.

Skvělé je, že v roce 2023 dojde k rozšíření nabídky letních vlaků na celoroční nabídku turistických vlaků během nepracovních dnů a v době zimní a letní turistické sezóny na linkách Zvolen – Banská Štiavnica, Margecany – Červená Skala – Banská Bystrica či Tisovec – Brezno, kde budou vlaky vedené v pravidelných intervalech v sobotu, neděli a svátek, v období od 24. 12. do 8. 1. a od 1. 7. do 3. 9. pojedou denně.

Foto ZSSK

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading