Letiště v Aténách bude upraveno tak, aby zvládlo 30 milionů cestujících

Athens International Venizelos Airport, Greece
Athens International Venizelos Airport, Greece
Athens International Venizelos Airport, Greece

Mezinárodní letiště v Aténách podstoupí masivní expanzi a modernizaci. Projekt získal zelenou a bude realizován za cenu 700 milionů EUR.

Projekt rozšíření řeckého letiště se uskuteční po rekonstrukci 14 regionálních letišť společností Fraport, včetně letišť na ostrovech Mykonos, Kos a Zakynthos. Evropská investiční banka (EIB) minulý týden také oznámila, že poskytne Řecku 28letou půjčku v hodnotě 180 milionů EUR na výstavbu nového letiště na Krétě. Skupina letiště Ariadne zahájí výstavbu a provozování dlouho očekávaného letiště Kréta Kastelli, což je projekt v hodnotě 517 milionů EUR, s půjčkou na období 35 let.

V případě AIA byl udělen souhlas se změnou územního plánování výstavby nové letištní zástěry, nové cesty pro obecné letectví a nové budovy pozemní obsluhy; plus výstavba nového stojanu pro taxi.

Nový terminál bude zahrnovat několik nových bran, nové VIP a rekreační oblasti nebo nákupní oblast. Nakonec bude mezinárodní letiště v Athénách schopno zvládnout 30 milionů cestujících ročně a dlouhodobým cílem je do roku 2040 dosáhnout kapacity 50 milionů cestujících ročně.

Kromě rozšíření se řecké letiště plánuje do roku 2025 zaměřit také na nulové emise oxidu uhličitého, zejména prostřednictvím investic do sluneční energie. Pokud se toho dosáhne, bude to první letiště v Evropě, které se spoléhá pouze na energii, kterou vyrábí a provozuje při nulových čistých emisích .

Východní a jihovýchodní Asie je jedním z nejatraktivnějších leteckých trhů na světě. O tom svědčí počet obyvatel tohoto regionu přesahující 2 miliardy a hospodářská situace – tento region zahrnuje jak jednu z nejrozvinutějších ekonomik na světě (např. Japonsko a Korea), tak i Čínu, Indonésii a Vietnam. Vzhledem k relativně menší konkurenci a zavedené značce se zdá, že LOT má zvláště dobré vyhlídky na rozvoj na trzích v Koreji a Japonsku. Příklad Finnairu, který se specializuje na služby ve východní Asii, ukazuje, že to může být velmi výhodná strategie pro dopravce se základnami ve východní části Evropské unie. Podaří se Polskému národnímu dopravci vybudovat v regionu silné postavení? Nebo se dostane do situace, jak ČSA, které je rádo, že přežívá na trhu a kvalitou silně upadá po změně majitele?
Admin
Author: Admin