Koleje Mazowieckie koupí vícepodlažní multi-jednotku

Varšava: Pokles počtu cestujících v železniční přepravě bude pokračovat měsíce nebo roky, ale z dlouhodobého hlediska bude pandemie omezená a doprava bude i nadále narůstat. Je proto nutné provést další investice do infrastruktury a kolejových vozidel. Vzhledem k budoucímu růstu proudů plánuje Koleja Mazowieckie koupit dvoupodlažní EMU, uvedl na Kongresu veřejné dopravy a Smart City prezident Asociace místních železničních dopravců Dariusz Grajda, člen představenstva Koleja Mazowieckie.

Pokles účasti na začátku pandemie ovlivnil ve srovnatelné míře všechny místní dopravce. V nejhorším období – i když jich bylo mnohem méně než dnes – ztráty dosáhly ve srovnání se stejným obdobím loňského roku až 80%. Dnes 65-75% cestujících využívá železnici proti období před pandemií, uvedly Grajda. Vlaky dnes využívají převážně řidiči a studenti. Důležitými skupinami, které je přestaly používat, jsou studenti, dělníci z dálky a ti, kteří přešli na auta.
Před letními prázdninami ZSPK požádala předsedu vlády a ministra zdravotnictví o urychlení omezení železniční dopravy. V současnosti je třeba omezení úplně zrušit. Jsou nelogické, nereálné a nelze je vymáhat – řekl prezident organizace. Jak tvrdil, každý vlak musí zastavit na každé stanici a zastavit, jak je uvedeno v jízdním řádu, i když všechna sedadla, která mohou cestující legálně zaujmout, jsou již obsazená. Cestující nesmí být před dosažením stanice uvedené na lístku vysláni jinak omezen. Děti se vrátily do školy, ekonomika funguje. Vzhledem k tomu, že vláda přijala řešení „tichého švédského modelu“, měli bychom v tom pokračovat ochranou nejzranitelnějších skupin, řekl Grajda.

Reklamy

Zástupce železnic místní samosprávy připomněl, že podle výzkumu  je  ve veřejné dopravě  obsazena pouze část procenta uživatelů. Ve vlacích nedošlo k žádným závažnějším ohniskům. Kromě toho ve Švédsku již několik dní nedošlo k úmrtí v důsledku onemocnění COVID19. V březnu byla situace související s pandemií mimořádná a neznámá, ale dnes o ní víme více – řekl prezident ZSPK za zrušení omezení na železnici. Uznal však, že – vzhledem k popularizaci práce na dálku a distančního vzdělávání na univerzitách – je nepravděpodobné, že by odstranění omezení vedlo k významnému nárůstu dopravy. Celkový prodej jízdenek byl plánován na úrovni 190 až 200 milionů PLN a dnes jej odhadujeme na 130 milionů PLN – uvedl.

Život jde dál, nicméně Grajda zdůraznil, že současný pokles provozu neospravedlňuje drastické snížení jízdního řádu nebo zastavení investic. Na stupnici dlouhodobého plánování je jen malá nerovnováha. Desítky tisíc nemocných, nemohou pozastavit kvůli pandemii provoz dopravy. To by způsobilo problémy s cirkulací kolejových vozidel a prostorem pro jejich skladování. Musíme si také pamatovat, že Koleje Mazowieckie funguje dobře v symbióze s veřejnou dopravou a takové škrty by vážně narušily fungování varšavské společné jízdenky, tvrdil.

Prognózy připravené pro ZSPK zahrnují tři verze: v optimistickém návratu k úrovni provozu z dosud nejlepšího roku 2019 bude možné již v příštím roce. Podle skutečného scénáře k tomu dojde o rok později, a podle pesimistického pouze v roce 2023. Za stav našich společností jsme odpovědní za 2–3 roky, kdy se vakcína objeví a my můžeme fungovat normálně. Koleje Mazowieckie zvažuje nákup dvoupodlažních elektrických jednotek s podporou evropských fondů. Takovým řešením by bylo řešení problémů s kapacitou varšavské linky přes město. Dlouhodobé předpovědi 80 – 90 milionů cestujících v roce 2030 zůstávají v platnosti.

Podle Grajdeho bude v mnoha případech nutné zvýšit ceny jízdenek. Pokud nebudou zavedeny, náklady a výnosy se budou stále více lišit – varoval zástupce ZSPK. Jak dodal, považuje za naléhavé diskutovat o zvýšení dluhových limitů místních samospráv.
Admin
Author: Admin