Ministerstva plánování, investic a dopravy prozkoumají možnost vybudování vysokorychlostní železnice napříč Vietnamem pro přepravu cestujících i nákladu. Normálně rozchodná železnice s konstrukční rychlostí 250 kilometrů za hodinu a provozní rychlostí 180–225 km/h je vyžadována, protože železnice přepravuje pouze 6 % cestujících a 1,4 % nákladu na trase sever-jih, uvedlo ministerstvo plánování.

Po dokončení by to byl klíčový dopravní prostředek schopný přepravovat velké objemy nákladu, spojovat hlavní ekonomická centra a podporovat růst. Navrhlo, aby byla železnice postavena v rámci partnerství veřejného a soukromého sektoru a částečně financována dražbou pozemků poblíž 50 stanic podél trasy. Varianta 250 km/h byla navržena poradenským konsorciem přes variantu 350 km/h, která může přepravovat pouze cestující. Přestože by výstavba stála více, měla by větší šanci na návratnost investice díky nákladní dopravě, konsorciu skládajícím se z University of Transport and Communications Consultancy and Construction, německých Evo mc, Ove Arup & Partners Hong Kong a Hung Phu Trading a stavební poradce. Naprostá většina nákladu (69%) se přepravuje po silnici, co je vysoce neekologické podle vlády. 

Mezi stanicemi Nhoc Hoi Station na severu a Thu Thiem Station má vyrůst 20 zastávek s rozchodem kolejí 1435mm. Celkem by mohla přepravit až 163 milionů cestujících a 65milionů nákladu. Bude na to potřeba přibližně 142 osobních vozů a 128 nákladních. Jeden osobní vlak by měl mít kapacitu 650-900 míst. Stavět vláda by chtěla v letech 2025 až 2041. Jako první úsek v délce 361km má být Thu Thiem – Nha Trang, stát by měl 16 bilionů dolarů. Následovaný v letech 2031 – 2038 Ha Noi – Da Nang v délce 677km. Stát by měl vyjít na 26 bilionu dolarů. Jako poslední úsek má být Da Nang – Nha Trang v délce 469km, který bude stát 18 bilionů dolarů.

Ilustrační foto, DB

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

By redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém