» Domů » Železnice » Galerie: Rail Baltica oznamuje 1. etapu budovy terminálu Ülemiste

Galerie: Rail Baltica oznamuje 1. etapu budovy terminálu Ülemiste

Rail Baltic Estonia oznámila veřejnou zakázku na stavbu první etapy budovy terminálu Ülemiste, v rámci které se hledá stavitel nosných konstrukcí pod železnicí na společném terminálu Ülemiste, předpokládaná cena výběrového řízení je 66,5 milionů eur.  V důsledku toho bude vybudováno podzemní podlaží a další související železniční zařízení. Výstavba objektů bude probíhat po demolici stávající dráhy a musí být dokončena před výstavbou nových drah, což vyžaduje úzkou spolupráci dodavatele infrastruktury a dodavatele stavby terminálu.

„Výstavbu  společného terminálu Ülemiste pořizujeme  po etapách a nyní, když skončilo zadávání zakázek na rekonstrukci železniční infrastruktury, můžeme přistoupit k další etapě, kterou je zadávání zakázek na betonové konstrukce pod železnicí. . V podstatě pořizujeme podzemní část budovy terminálu,“ řekl  Marko Kivila , provozní ředitel Rail Baltic Estonia. 

Stavební práce neomezí provoz

Stavební práce podle Kivily neovlivní současnou vlakovou dopravu. „Stávající čekací nástupiště mohou cestující využívat do jara 2025. Na jaře 2025 bude v novém místě zahájen provoz vlaků a cestující budou moci využívat nové čekárny i nástupiště,“ dodal. 

Do uzávěrky stavebního řízení na stavební práce na rekonstrukci železniční infrastruktury související se společným terminálem, které bylo vyhlášeno a nedávno ukončeno, byly podány tři nabídky, které všechny tři odpovídaly cenové hladině předpokládané ve výběrovém řízení. 

Účelem stavebních prací je přebudování stávající  železniční infrastruktury Ülemiste , aby se v budoucnu vytvořil prostor pro výstavbu železnice Rail Baltic o rozchodu 1 435 mm. Za tímto účelem musí být zbouráno téměř 16,3 kilometru stávajících kolejí a místo nich bude postaveno více než osm kilometrů nových železnic o rozchodu 1 520 mm.

This slideshow requires JavaScript.

Dva rozchody železnice

V průběhu prací musí být zajištěn fungující vlakový provoz na hlavních kolejích, k tomu bude dočasně rekonstruován současný reléový systém řízení dopravy. Součástí zakázky je kromě drážních prací také rekonstrukce inženýrských sítí křižujících železnici a viadukt Kantsi. 

Stavební povolení na provedení prací jsou již vydaná a většina železničních prací musí být dokončena v průběhu roku 2024, ale smluvní práce budou pokračovat až do roku 2026. S přáním je uzavřít smlouvu s nejlepším uchazečem ještě v tomto roce, aby mohla být zahájena práce v roce 2023. 

Projekční práce na železniční infrastruktuře Ülemiste prováděly OU Reaalprojekt a OU Allspark. Autorem a projektanty architektonického řešení terminálu Ülemiste jsou Zaha Hadid Architects a Esplan OU.Lhůta pro podání nabídek na pořízení stavebních prací pro železniční zařízení na osobním terminálu Ülemiste je 5. ledna. V případě úspěšného zadávání veřejných zakázek bude stavba zahájena na jaře 2023 a má trvat do 3. čtvrtletí 2026 Poté bude zahájena výstavba architektonické části budovy terminálu.

TK, Rail Baltica

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes