foto: Alstom/Městská železnice zvyšuje přínosy pro udržitelnou budoucnost Afriky, říká studie společnosti Alstom

Společnost Alstom, globální lídr v oblasti řešení udržitelné a ekologické mobility, vydala 14. listopadu novou studii s názvem Role městské železnice v udržitelné Africe ve spolupráci s EY Climate Change and Sustainability Services. Jako příspěvek k důležitým diskusím, které se konaly na 27. konferenci smluvních stran (COP27), studie ukazuje, jak mohou zvýšené investice do městské železniční dopravy v Africe usnadnit zamezení značným emisím uhlíku a přispět k širším cílům udržitelnosti tím, že zajistí ochranu životního prostředí, sociální a ekonomické výhody pro rostoucí africká města.

Reklamy

Afrika má rychle rostoucí populaci a nejvyšší míru urbanizace na světě. Městská populace kontinentu vzroste z 600 milionů v roce 2021 na více než 1,3 miliardy v roce 2050 . Klíčovým úkolem je zajistit, aby tento růst odpovídal 11. cíli udržitelného rozvoje OSN: Učinit města inkluzivní, bezpečná, odolná a udržitelná. Tato nová studie ukazuje, že aby se tak stalo, musí africká města obhajovat rozvoj udržitelnějších dopravních systémů, a to jak za účelem snížení emisí uhlíku, tak za účelem podpory inkluzivního socioekonomického růstu.

„Vzhledem k tomu, že se COP27 zaměřuje na implementaci, zadala společnost Alstom tuto studii společnosti  EY Climate Change and Sustainability Services  , aby zdůraznila mnoho výhod, které mohou zvýšit investice do městské hromadné dopravy africkým městům a podpořit jejich udržitelný růst. Je skutečně prokázáno, že každý nárůst modálního přechodu na železniční dopravu přinese lepší přístup k sociálně-ekonomickým příležitostem, snížení kongescí, zvýšení bezpečnosti a zlepšení kvality ovzduší kromě dekarbonizace,“ uvedla Cécile Texier, viceprezidentka CSR, a Udržitelnost, Alstom Group.

Železnice bude páteří Afriky

Podle Mezinárodní energetické agentury podíl osobní železniční dopravy po celé desetiletí celosvětově stagnuje na přibližně 6–7 % a v příštím desetiletí musí vzrůst o více než 40 %, aby se doprava udržela na cestě k dosažení čisté nuly. Tato studie proto zdůrazňuje výhody, kterých lze dosáhnout, pokud se modální podíl městské železnice v afrických městech zvýší na 10 % v roce 2030 a 20 % v roce 2050 (ve srovnání se základním scénářem 1 % dnes). V tomto scénáři by se v letech 2023 až 2050 dalo předejít kumulativnímu celkovému objemu 1 005 milionů tun (Mt) CO 2  (1 gigatuna [GT] CO2) ve srovnání se současným stavem. To se rovná 32 % celkových emisí skleníkových plynů v Africe v roce 2019 Sto sedmdesát tři milionů dalších tun CO 2 by se mezi lety 2023 a 2050 zabránilo, pokud by městské železniční systémy byly plně poháněny obnovitelnými zdroji energie.

Další investice do městské železnice by přinesly přiměřené sociální a ekonomické výhody vedoucí k bezpečnějším, zdravějším a inkluzivnějším městům. Zvýšením podílu železniční dopravy na 20 % do roku 2050  by bylo z afrických silnic každý den odstraněno 29 milionů automobilů, což by vedlo k výraznému snížení kongescí, dopravních nehod a znečištění ovzduší. Městská železnice je cenově dostupnější a dostupnější než auta a neoficiální dopravní systémy, což cestujícím umožňuje snadnější přístup k pracovním místům a klíčovým službám, jako je vzdělávání a zdravotnictví. Tento přechod ze silnice na železnici by také mohl podpořit vytváření pracovních míst souvisejících s výstavbou, provozem a údržbou v Africe, odhadem asi 258 pracovních míst na kilometr nově postavené železnice. Například 60kilometrový městský projekt by vytvořil přes 15 000 přímých pracovních míst.

Egypt ušetří ročně miliardy USD

Studie také zdůrazňuje výhody, které přináší dlouhodobý závazek Káhiry k veřejné dopravě. „S COP27 v Egyptě je příležitostí zdůraznit, že Egypt byl první zemí v Africe, která otevřela linku metra v roce 1987 a má 3 funkční linky metra, 2 další plánované linky metra a 2 linky monorailu ve výstavbě. Samotné další linky metra a monorailu umožní městu vyhnout se kumulativním 35 Mt emisí CO2 mezi lety 2023 a 2050, což se rovná 10 % celkových emisí skleníkových plynů v Egyptě v roce 2019. Navíc městu poskytuje další sociální a ekonomické výhody, jako je např. jako snížení  o 595 000 aut každý den a prudké snížení kongescí, které podle odhadů stojí Egypt každý rok 8 miliard USD, což jsou úspory, které by bylo možné znovu investovat do ekologických a digitálních řešení mobility,“ uzavřel Andrew DeLeone, prezident Alstomu pro Afriku, Střední východ a Střední Asii.

TK, Alstom

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading