• Út. Srp 16th, 2022

Rakousko financuje 289 elektrobusů

Stránka navštívena: 66
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 29 Sekund

Prostřednictvím programu financování „Bezemisní autobusy a infrastruktura“ (EBIN) podporuje ministerstvo pro ochranu klimatu rakouské společnosti při přestavbě jejich vozového parku na bezemisní autobusy a při zřizování potřebné infrastruktury nabíjení a doplňování paliva.

V celém Rakousku je v současnosti podle ministerstva schváleno 184 čistě elektrobusů. Tento podíl se má do roku 2026 téměř zčtyřnásobit na 682. Program financování EBIN je důležitým stavebním kamenem.

Jak také uvádí ministerstvo, o tom, kdo bude financován v prvním kole programu EBIN, je již rozhodnuto. Z přihlášených projektů bylo vybráno deset projektů v sedmi spolkových zemích. V rámci toho má být pořízeno celkem 289 bezemisních autobusů. Není to jen o bateriových elektrobusech: V Linci se financuje pořízení 16 24metrových dvoukloubových trolejbusů, umožní tak významné rozšíření sítě MHD.

Celkové financování všech deseti projektů, včetně 70 bezemisních autobusů pro Vídeň, je 122 milionů eur. Sedm elektrobusů má například zamířit do Salzburgu na linky regionální dopravy, čtyři do národního parku v Zillertalu a až 98 vozů by postupně chtěl nakoupil Klagenfurt. Financování pochází z nástroje Evropské unie pro obnovu a odolnost (RRF). Podle oznámení startuje také druhé kolo, do kterého jsou možná nová podání. Ty pak hodnotí odborná porota.

„Propagace bezemisních regionálních autobusů je dalším důležitým milníkem na naší cestě k nezávislosti na fosilních palivech,“ říká ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewessler. „Je obzvláště potěšující, že můžeme tímto programem financování podpořit širokou škálu projektů v celém Rakousku. Investujeme do mobility s nulovými emisemi na místě. Od Zillertalu po Mürztal, od východu Lince do centra Klagenfurtu budou v budoucnu jezdit nové autobusy šetrné ke klimatu.“

V březnu Rakousko zahájilo podobnou dotaci pro e-nákladní automobily s názvem „Bezemisní užitková vozidla a infrastruktura“ (ENIN). Objem financování je 275 milionů eur do konce roku 2025. První výzva k podávání žádostí by měla začít v polovině roku 2022.

Podobné články k tématu  Stavební boom by mohl způsobit pokles nájmů

Sebastian Schal

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi